Jsem těhotná? Příznaky hned na začátku těhotenství

10.11.2016

Máte několik dní po nechráněném pohlavním styku a tolik si přejete konečně otěhotnět. Při pohledu na těhotenský test ale zklamaně přijímáte fakt, že se na něm objevila pouze jedna čárka. Vy ale máte vnitřní pocit, který vám napovídá, že je něco jinak. Tu a tam se objeví bolest v podbřišku, z ničeho nic se vám zvedne žaludek a na prsa si nemůžete ani sáhnout. Co to znamená? Hlavou vám víří spousta otázek, ovšem tou nejdůležitější stále zůstává: jsem těhotná?!

Jaké jsou příznaky na začátku těhotenství?

Ačkoli těhotenský test ukazuje jasně zřetelnou bílou odpověď a po druhé čárce tak ani památka, vám stále něco říká, že se přeci jen zadařilo. Ne pokaždé nám těhotenský test odhalí pravdu okamžitě – mnohdy si musíme na vytoužené dvě čárky počkat. Pokud máte pochybnosti a vaše intuice vám stále něco našeptává, pak si přečtěte, jaké příznaky se objevují u těhotných žen na začátku těhotenství.

·         Prsa citlivá na dotek

priznaky-tehotenstvi-telo-clankuJedním z úplně prvních příznaků jsou citlivější prsa, která najednou více reagují na dotek nebo i na oblečení. Těhotné ženy tak mnohdy nesnesou dotyk látky. Za citlivost prsou může hladina hormonů, která v těle ženy v tomto období roste. Zatímco někdy nepříjemné pocity zmizí po prvním trimestru, jindy bolestivá a citlivá prsa trápí ženy až do porodu.

·         Náhlá únava

Rostoucí hladina hormonů v těle těhotné ženy má za vinu i větší únavu a pocity vyčerpání. Konkrétně za to může stále se zvyšující hladina hormonu progesteronu. Větší pocity únavy zmizí na konci prvního trimestru, ale během třetího trimestru se opět vrací – tentokrát je ještě umocněna rostoucí váhou maminky.

·         Lehké špinění či krvácení

Na začátku těhotenství se může objevit lehké krvácení nebo slabé špinění, což většinu maminek může vyděsit. V období mezi 11-12 dnem po styku dochází k uhnizďování oplodněného vajíčka, což může být příčinou krvácení – nazývá se implantační. Trvá 1-2 dny a je velmi slabé, nelze jej proto zaměnit s menstruací.

·         Typická nevolnost

Samozřejmě nesmíme opomenout nejčastější a nejtypičtější příznak a tím je těhotenská nevolnost. Většina budoucích maminek jimi trpí zpravidla po prvním měsíci těhotenství, ale jsou i případy, kdy je ženám špatně již několik dní po oplodnění. Těhotenská nevolnost se neptá a může se objevit kdykoli během dne – rozhodně tedy neplatí, že by byla pouze ranní.

Město pro děti