Víte, co je zamlklé těhotenství?

5.5.2018

Na těhotenském testu objevíte ony vytoužené dvě čárky. Radujete se, že ve vás roste nový život. Už se nemůžete dočkat, až tuhle velkou novinu začnete hrdě oznamovat svému okolí. Jenže pak přijde něco, čeho se obává snad každá těhotná žena: zamlklé těhotenství.

Co to vlastně je? A proč se to děje? Dá se s tím nějak vyrovnat? Odpovědi nejen na tyhle otázky teď můžete společně s námi hledat v dnešním článku!

Co je zamlklé těhotenství?

Zamlklé těhotenství je pojem, kterého se oprávněně děsí všechny těhulky jako čert kříže. Anglicky se mu říká missed abortion a maminky jej nemohou rozpoznat samy. Zpravidla se totiž nemusí vůbec nijak projevit. Jedná se tedy o stav, při kterém e plod přestane vyvíjet tak, jak by se vyvíjet měl. Zamlklé těhotenství se objevuje i u zdravých žen, není tedy pravidlem, že by se s ním setkaly pouze ženy, které měly nějaké zdravotní problémy.

Jaké jsou příčiny?

Příčin vzniku zamlklého těhotenství může být hned několik. Může za tím stát nějaká infekce, důvodem může být genetická vada, výjimkou není ani hormonální nevyrovnanost matky nebo imunologická porucha. Mezi další důvody patří špatně se vyvíjející placenta, špatné zásobení plodu krví nebo chromozomální vady.

Jak se projevuje?

Jak jsme již zmínili o několik řádků výše, zamlklé těhotenství se nemusí projevit vůbec nijak a odhalí jej až ošetřující lékař pomocí ultrazvuku. Nicméně může se stát, že jej budou doprovázet určité symptomy, podle kterých mohou více vnímavé a senzitivní maminky vycítit, že něco není tak úplně v pořádku.

Jedním z projevů může být mírné špinění nebo slabé krvácení, které ale stejně tak nemusí vůbec nic znamenat. Dalším projevem může být silnější výtok, který je ale u těhotných žen normálně zvýšený, takže ani ten nelze brát za jasný důkaz zamlklého těhotenství. Zmínit můžeme i vymizení těhotenských příznaků, čímž máme na mysli, že pokud vám bylo špatně, cítili jste tlak v prsou, měli jste chutě nebo vám vadily pachy a najednou tyhle projevy postupně mizí, pak může a samozřejmě nemusí být něco v nepořádku.

Město pro děti