Jak vybrat dětské kolo

8.5.2018

Konečně je venku krásně a vy tak společně s dětmi můžete trávit co možná nejvíce času pěkně na čerstvém vzduchu. Právě v tomto čase přistupuje mnoho rodičů k učení dětí v jízdě na kole, případně u těch starších pořizují kola nová. Jestliže i vy uvažujete nad tím, že svému dítku kolo pořídíte, měli byste vědět, jak správně na to.

Pár rad, jak vybrat dětské kolo

Je nám jasné, že jakmile vás někdo postaví před stojan s dětskými koly, maximálně dokážete rozeznat barvu a další kritéria vám budou neznámá. Nebojte se, máme pro vás pár rad, se kterými i vy dokážete vybrat takové dětské kolo, které vaší ratolesti nejvíce sedne.

Rada první: velikost

To nejdůležitější je bezesporu velikost kola, která by měla odpovídat výšce dítěte. Vždy si dejte pozor, aby dítko sedící na sedle bezpečně dosáhlo nohama na zem – pokud nedosáhne a sedadlo již nejde dát níže, podívejte se po menším modelu. Ideální je, pokud dítko dostane alespoň špičkami nohou na zem.

Rada druhá: brzdy

Brzdy jsou u každého kola velice důležité a i jim je potřeba věnovat dostatek pozornosti. U těch nejmenších dětských kol počítejte s tím, že budou disponovat protisměrnou šlapací brzdou – dítko bude moci zabrzdit tak, že šlápne na brzdy v opačném směru. Některá kola disponují jak touto protisměrnou brzdou, tak i přední čelisťovou brzdou. Kola pro starší děti už mají klasické brzdy, u kterých je potřeba dát pozor, aby měly dostatečnou účinnost a ráfky vhodnou brzdnou plochu.

Rada třetí: přehazovačka

Dalším kritériem pro výběr je přehazovačka. Nejmenší kola mají jeden stupeň, u těch žádné přehazování řešit nemusíte. Větší kola již přehazovačku mají, nabízí ale jen pár stupňů pro přehození. Kola pro starší děti mají tzv. 24 modely. U přehazovačky radíme volit otočnou rukojeť, která se bude dítěti daleko snadněji ovládat, nežli klasické přecvakávání.

Město pro děti