Jakými hračkami rozvíjet dovednosti předškolních dětí

12.5.2018

Mnoho rodičů si myslí, že děti v předškolním věku by už měly upouštět o hraní a raději by měly tak nějak zvážnět. Čeká je přece nástup do první třídy a s ním neodmyslitelně spojené povinnosti, proto je podle nich na místě, aby se děti místo hraček soustředily na svůj rozvoj a zdokonalování dovedností. Pravda je ale taková, že i předškolní děti si mohou hrát, stačí jim k tomu zapůjčit takové hračky, které jim pomohou rozvíjet dovednosti a zdokonalovat se v tom, co již umí.

Hračky, které rozvíjí tvořivost

Děti jsou samy o sobě tvořivé a mají fantazie na rozdávání. Přesto ale není na škodu u nich tyhle dovednosti podporovat a nadále rozvíjet – a to logicky za pomoci hraček. K rozvíjení fantazie, představivosti a samozřejmě i manuální zručnosti slouží nejrůznější kostky a stavebnice, jejichž úkolem je mimo jiné zlepšovat dětskou motoriku – tím, že dítko kostky uchopí do ručičky, nejrůzněji s nimi otáčí, předává z jedné ruky do druhé apod. Ať už to bude třeba stavění věže z kostek, skládání obrázků z jednotlivých dílků kostek nebo i snaha poskládat Rubikovu kostku, vše je dobré pro dětskou představivost i fantazii.

Hračky, které rozvíjí myšlení 

Rozvíjet u dětí myšlení a celkovou inteligenci je určitě na místě. Je pravda, že se každý z nás rodí s již nějak vrozenou inteligencí, která je dána geny, nicméně i tak ničemu neuškodíte, pokud dítko povedete k tomu, aby se nadále zlepšovalo. K procvičování myšlení slouží celá řada hraček a pomůcek, které děti učí písmenka, pomáhají jim s učením číslic, poznávají díky nim barvy, tvary a mnoho dalšího.

Hračky, které rozvíjí dovednosti pro běžný život

Každý rodič chce mít to nejšikovnější a nejnadanější dítě a především jej chce připravit do života. Proto můžete u předškolních dětí zařadit i takové hračky, které u nich budou rozvíjet dovednosti vhodné pro běžný život – máme tím na mysli třeba zavazování tkaniček, oblékání oblečení, zapínání zipu nebo knoflíků a podobně.

Město pro děti