Teploměr bezesporu patří do základního vybavení každé lékárničky a je úplně jedno, jestli se jedná o lékárničku pro celou rodinu, nebo pouze o lékárničku určenou pro malé dítě. Jestliže doma žádný teploměr nemáte, nebo se vám ten starý rozbil a vy zvažujete své možnosti, pak je určitě na místě nějaký teploměr pořídit. Jenže jak vybrat správně, když jich je tolik?!
Máte z čeho vybírat
Když se řekne teploměr, většina lidí si automaticky představí klasický rtuťový teploměr. Je pravda, že dříve jiné teploměry neexistovaly, což se ale o současné době říci nedá. Dnes si totiž můžete vybírat mezi několika druhy – a ty si společně v následujících řádcích představíme!
· Skleněný teploměr
Jako první se zmíníme o skleněném teploměru, do kterého se od roku 2009 nedává klasická rtuť, ale jiné látky. V červnu roku 2009 byl totiž zakázán prodej a výroba rtuťových teploměrů, takže se do těch současných dává například tekutý materiál z indiia a zinku, případě daná látka obsahuje galium.
· Digitální teploměr
Digitální teploměry byly svého času obrovským hitem a skutečnost se má tak, že když tento druh teploměrů vstoupil na trh, velmi rychle dostal klasické teploměry do pozadí. Digitální teploměr rovněž prošel celou řadou změn, novodobé modely už disponují odolností vůči pádu, jsou odolné i vůči vodě a jejich typickým poznávacím znamením je pískavý signál, který oznamuje, že bylo měření dokončeno.
· Proužkový teploměr
Tak trochu neznámým typem je proužkový teploměr, který je určený pro jednorázové použití. Při měření teploty se přikládá buď na čelo, nebo se strkají pod jazyk či klasicky do podpaží. Jejich výhodou je skladovatelnost a skutečnost, že nepotřebují baterie. Nevýhodou pak nepřesné měření.
· Infračervený teploměr
Jako poslední zmíníme infračervený teploměr, což je výmysl současné doby, který je ale velice šikovný. Měřit se s ním dá poměrně snadno a rychle, teplota se s nimi nejčastěji měří na čele a v uchu, kde se odráží skutečná tělesná teplota.