Home Těhotenství Cukrovka v těhotenství? Na onemocnění upozorňují neustálá žízeň, vlčí hlad i chuť na sladké!

Cukrovka v těhotenství? Na onemocnění upozorňují neustálá žízeň, vlčí hlad i chuť na sladké!

Cukrovka 2. typu je vážné chronické onemocnění, které se může projevit v průběhu dospělosti, kdy tělo nedokáže vytvářet dostatek inzulínu. Mezi nejčastější příznaky patří neustálá žízeň, záchvaty vlčího hladu nebo časté močení. To jsou faktory, na které si musí dávat pozor též těhotné, u nichž se může projevit takzvaná těhotenská cukrovka. Neléčená nemoc může mít totiž vážené důsledky pro zdraví matky i děťátka. Potíže se doporučuje konzultovat s ošetřujícím lékařem včas a nečekat na povinný test na těhotenskou cukrovku. Proč je to natolik důležité?

Gestační diabetes na vzestupu

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes značí nesprávné fungování metabolismu cukrů u těhotné ženy. V České republice se testují těhotné ve 2. trimestru gravidity mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. O tom, jak se vyvíjí v dané chvíli miminko se můžete dozvědět v těhotenské kalkulačce. Vyšetřuje se pomocí testu na těhotenskou cukrovku (oGTT), kdy se pomocí zátěžového testu stanovuje „glykemická křivka“. Při vyšších hladinách glukózy při odběru krve na lačno a po 60 a 120 minutách od vypití podaného nápoje následně může lékař diagnostikovat těhotenskou cukrovku. Mezi rizikové faktory vedoucí k rozvoji tohoto typu cukrovky jsou obezita, vyšší věk těhotných žen, nezdravý nebo sedavý způsob života. Gestační diabetes je celosvětově na vzestupu, z toho důvodu je nutné věnovat této problematice pozornost.

Příznaky těhotenské cukrovky

O cukrovce se říká, že není zpočátku vidět a nemusí se projevovat žádnými obzvláště zatěžujícími potížemi. Existují však náznaky, že metabolismus nefunguje správně. Cukrovku lze vždy potvrdit pouze laboratorními testy, přesto existují poznatky, že jde o tento typ onemocnění, když těhotné trpí:

  • neustálými pocity žízně a vyprahlostí;
  • na suchou pokožku a suchost v ústech;
  • zvýšenou frekvencí močení;
  • glykosurií, kdy se vylučují sacharidy močí;
  • na záchvaty takzvaného vlčího hladu.

Proč věnovat příznakům pozornost?

Proč je pro těhotné cukrovka nebezpečná? Neléčená cukrovka může ohrozit na zdraví a životě matku i dítě. Ohrožující je makrosomie plodu, což značí porodní hmotnost plodu vyšší než 4,5 kilogramu. Vysoká poporodní tělesná hmotnost vůči gestačnímu věku je nebezpečná, po porodu hrozí též novorozenecká hypoglykémie, která může zapříčinit dysfunkci nervových buněk. Ženy, kterým v těhotenství diagnostikovali gestační diabetes, hrozí rozvinutí cukrovky 2. typu už v období do deseti let od porodu. Obdobně mohou trpět děti na glukózovou intoleranci nebo onemocnět cukrovkou v pubertě. Z těchto důvodů se doporučuje změnit životní styl a věnovat se sportu ještě před otěhotněním a nezanevřít na zdravý jídelníček, pohyb a dostatek spánku též v průběhu těhotenství.

Další články autora

O nás

MĚSTO PRO DĚTI je magazín plný tipů, rad a návodů pro všechny maminky a jejich ratolesti. Najdete zde články o výchově dětí, zdraví, výživě, ale také o zábavě a volnočasových aktivitách. Chceme vám pomoci vytvořit šťastnou a harmonickou rodinu.

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Marie Ka

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy