Hlenová zátka je pojem, který si v duchu připomene snad každá budoucí maminka. Jakmile totiž hlenová zátka odejde, je to první signál přicházejícího porodu. I když většina těhulek ví, že nějaká zátka existuje, jen málokterá by ji dokázala blíže popsat nebo dokonce vysvětlit, jak ve skutečnosti vypadá. Co kdybyste si teď společně s námi trochu rozšířili obzory a dočetli se o hlenové zátce něco více?
Co je to ta hlenová zátka?
Některé maminky o hlenové zátce vtipkují, že je to jakýsi špunt a ten když odejde, startuje porod. Na jednu stranu mají porod, protože ve spoustě případů odchod hlenové zátky skutečně odstartuje první dobu porodní. Hlavním úkolem hlenové zátky je ochránit miminko v matčině bříšku před bakteriemi a infekcemi, které by se k němu mohly dostat skrze maminčiny pohlavní orgány. Mimo to zátka funguje i jako ochrana děložního čípku před poraněním.
Jak vypadá?
Hlenová zátka má podobu hlenu, jež je v těhotenství čirý, ale zato hodně lepkavý a hodně hustý. Má to svůj důvod, který jsme zmínili o pár řádků výše – funguje jako ochrana miminka i čípku. Hlen obsahuje antimikrobiální peptidy a imunoglobuliny, u kterých byl dokázán pozitivní vliv na matčinu imunitu, která zároveň slouží i jako imunita nenarozeného miminka.
Můžete, ale nemusíte začít rodit
Jak už jsme napsali na začátku dnešního článku, odchod hlenové zátky je pro většinu nastávajících maminek jasným signálem toho, že už začínají rodit a jejich miminko se chystá spatřit světlo světa. Je sice pravda, že u mnoha maminek odchod hlenové zátky skutečně zvěstoval začínající porod, není to nutně pravidlem a maminky by se na to neměly spoléhat. Ve skutečnosti můžete po odchodu hlenové zátky porodit třeba až za několik dní nebo dokonce týdnů.
Možná si všimnete, možná ne
Spousta maminek se mnohdy strachuje, zdali vůbec poznají, že jim zátka odešla. Mohou to poznat a také nemusí – lépe řečeno, nemusí si toho vůbec všimnout. Někdy totiž odejde až během porodu společně s plodovou vodou.