Strašák jménem střídavá péče, je nutné se obávat?

16.1.2018

Když se rodiče rozvádějí, je to většinou pro děti velmi nelehká situace. I v dnešní době, kdy se rozvádí více než polovina manželství děti vnímají rozchod rodičů jako velké neštěstí. Zejména v situaci, kdy mají rády oba rodiče a chtěly by s nimi být pod jednou střechou. Rozhodnutí rodičů v takové chvíli bývá jednou z nejtěžších životních zkoušek, hlavně tedy pro ty rodiče, kteří chtějí to nejlepší pro své děti a nikoliv jen pro sebe. Střídavá péče se poslední roky stala doslova noční můrou mnohých matek a u otců naopak velkou nadějí, že o své děti nemusí přijít jen proto, že je neporodili. Je ale skutečně střídavá péče to ideální řešení ve všech případech?

Rozchod v míru a pohodě

Pokud se rodiče dokáží rozumně domluvit a rozchod je pro ně vlastně logickým vyústěním již nefunkčního vztahu, pak může být střídavá péče dobrou cestou, jak udržet dětem oba rodiče co nejvíce na blízku. Ovšem to vše za předpokladu, že oba dospělí budou mít tolik rozumu, aby se od sebe nestěhovali na druhý konec republiky, a svým dětem tak nebudou komplikovat už tak komplikovanou situací tím, že budou nucené navštěvovat dvě různé školy apod. Ideál, kdy se budou střídat rodiče u dětí a ne děti u rodičů je trochu sci-fi, to si řekněme rovnou. Málokdo má možnost mít několik nemovitostí (v tomto případě tři), aby se mohli různě střídat a přesto mít své zázemí. Mají-li se tak děti střídat u svých rodičů, měli by rodiče vytvořit co možná nejvíce ideální podmínky nejen v tom, že budou bydlet opodál, ale patří k tomu i spolupráce mezi rodiči a dobrá úroveň komunikace. Dítě by za žádných okolností nemělo slýchat urážky a narážky na svého nepřítomného rodiče. Udržet emoce na uzdě je často ve vyhrocených situacích těžké, ale pro dobrou pohodu a co nejmenší následky pro vaše děti, je to skutečně nutnost!

Vyhrocené situace střídavé péči nenahrávají

V případě druhém, kdy je rozvod boj o majetek a děti jsou brány jako jeho součást je pro střídavou péči skutečně velmi omezený prostor. Dítě není věc, nesmí být prostředkem vyřizování účtů mezi rodiči, a pokud to rodiče jinak neumí, měl by soud rozhodnout o svěření do péče jednoho z rodičů. Děti si zaslouží mít oba rodiče, ale rodiče by si měli uvědomit, že hádkami a souboji nepoškozují toho druhého, ale nejvíce právě své děti.

Město pro děti