Péče o dětské zuby – jaký vybrat zubní kartáček a pastu?

7.11.2022

O dětské zoubky je nutné se pravidelně starat a to už od velmi útlého věku, prakticky od prvního zoubku, který v dětské pusince najdete. Když péči o dětské zoubky budete brát vážně, dětem bude jednoduché vštípit zásady zubní hygieny. Kdy tedy je ta správná doba začít o zuby pečovat? Jaký kartáček na zuby vybrat a jakou pastu?

Ještě než najdete první zub

Péče o dětské dásně je důležitá a vyberete-li správná kousátka nebo speciální kartáčky, které slouží k masírování dásní, dětem se první zoubky prořežou lépe. Existuje také silikonový návlek na prst, kterým můžete dásně masírovat. Jakmile je první zoubek venku, přichází na řadu jeho péče a to za pomoci kartáčku.

Jaký kartáček vybrat?

Dětem do tří let věku se zoubky prořezávají a je tedy potřeba myslet na to, že jim pořídíte první klasický zubní kartáček. Sáhněte po takovém, který má malý rozměr a vlákna jsou krátká a jemná. Rukojeť volte spíše delší, protože je potřeba dětem při čištění pomáhat, usnadní to manipulaci s kartáčkem. Sáhnout můžete například po dětském bambusovém kartáčku na zuby, který je barevný a děti si s ním budou rády čistit zuby.

Má-li dítě okolo čtyř let, je dobré vsadit na nový typ kartáčku. Zoubky už jsou kompletní a je dobré sáhnout po kartáčku s větší hlavičkou. I v tomto věku je nutná vaše přítomnost a to zejména v takzvané dočiťovací fázi, kdy necháte děti čistit si zuby a vy poté dočistíte zbytek. Proto volte opět delší rukojeť.

Dětem od sedmi let vybírejte klasické kartáčky, které mají větší hlavu. Už zde není nutné z vaší strany dočišťovaní. Stále však zůstávejte u měkkých vláken, které se chovají z dětským zoubkům citlivě. Může to být například dětský bambusový kartáček s barevnými štětinami, které si děti zamilují.

Jakou zvolit zubní pastu?

Kdy je správný čas dát dětem na zubní kartáček pastu? Do tří let můžete dětské zuby čistit jen za pomoci navlhčeného kartáčku. Když však na kartáček dáte pastu, nic tím nezkazíte. Pro děti vybírejte pasty bez fluoridů. Taková je například zubní pasta dětská přírodní s jahodovou příchutí.

V období od čtyř let výše se dětské zuby mění, mléčně vypadávají a nahrazují je stálé, takže dětská zubní pasta může obsahovat fluoridy, které mohou mít významnou ochrannou složkou citlivé zubní skloviny. Pokud vaše děti až doteď využívaly při čištění zubní pasty se sladkou příchutí, je dobré zkusit výměnu za ty osvěžující. Buďte v tomto případě trpěliví, půjde o běh na delší trať.

Město pro děti