Sociální izolace, strach z onemocnění nebo smrti blízkých, online výuka a nemožnost aktivního prožívání volného času zvýšilo u dětí psychické problémy. Podle různých výzkumů až desetinásobně vzrostl počet dětí, které trpí depresemi nebo úzkostnými stavy, objevuje se více případů sebepoškozování náctiletých oproti normálnímu stavu v roce 2019. Co by měli rodiče dělat a na jaké chování svých dětí reagovat, kdy vyhledat odbornou psychologickou nebo psychiatrickou pomoc?
Všudypřítomný tlak na dětskou psychiku
Velké změny způsobené pandemií koronaviru těžko zvládali dospělí, kteří si často nevěděli s nastalou situací rady. Oproti normálnímu stavu byly rodiny izolovány v domácím prostředí, docházelo k větší míře konfliktů a hádek, protože všichni členové rodiny žili na malém prostoru, to vše v obavách z budoucnosti a dalšího vývoje. Děti navíc byly vrženy do online výuky, která nemohla nahradit klasické vyučování, ale penzum znalostí zůstalo neměnné. Citlivé a introvertní děti tento stav jen těžko vstřebávaly, rozvinuly se u nich často záchvaty úzkosti doprovázené celou řadu fyzických potíží.
Záchvaty úzkosti bez důvodu
Jak poznat, že vaše dítě něco trápí? U méně mluvných nebo u uzavřených dětí do sebe lze vypozorovat změny psychiky také podle fyzických potíží. U těchto dětí dochází častěji k bolestem břicha a trávicím obtížím, střídají se průjmy se zácpami nehledě na skladbu stravy. Rodiče by měli věnovat větší pozornost při chronických nebo virových onemocnění svých dětí, úzkostné stavy doprovází také dušení, bolesti končetin, mravenčení nebo zvracení. Důležité je o problémech s dětmi otevřeně mluvit, pokusit se, aby se rozpovídaly o svých trápeních.
Pomocná ruka pomocí psychoterapie
Dospělí lidé si často neumí s úzkostnými stavy poradit, o to více děti, které si samy o pomoc neřeknou, zůstávají pak uvězněné ve svém strachu, k tomu se snaží dostát všemu, co po nich chtějí pedagogové nebo rodiče. Rodiče by proto neměli váhat s psychoterapií v případě, že u jejich dětí dochází k neustálé izolaci od ostatních, trápí je různé fyzické obtíže nebo tráví veškerý čas o samotě, bez radosti ze života. Okamžitou pomoc je nutné kontaktovat také v případě sebepoškozování.