Proč mají ženy nižší příjem?

23.7.2021

Problematika nižších příjmů žen je velmi aktuálním tématem. Je pro to nějaký objektivní důvod? Proč nemají stejný plat jako muži? Je spravedlivé, aby obě pohlaví měla stejný plat nebo je spravedlivější, když se výše platu odvíjí od specifik jednotlivých pohlaví?

Opodstatněný gender pay gap?

Diskriminace v pracovním prostředí nastává tehdy, když je s jednotlivými pracovníky, kteří mají stejné pracovní vlastnosti, zacházeno odlišně na základě jejich příslušnosti k různým demografickým skupinám. Muži a ženy patří do různých demografických skupin a jejich pracovní vlastnosti jsou rozdílné (například regulace váhy přenášených břemen). Proto dává smysl, že jsou tyto rozdíly mezi pohlavím různě oceněny. Tyto rozdílné pracovní schopnosti mohou mít vliv na konkurenční boj a tedy i na to, kolik je zaměstnavatel ochoten jednotlivým uchazečům za práci zaplatit. Samozřejmě to ale neznamená, že gender pay gap je v naprostém pořádku a není potřeba s ním něco dělat. Nejvhodnějším řešením by tak bylo jednotlivé důvody vedoucí k rozdílnému příjmu obou pohlaví rozlišovat od sebe a eliminovat ty nepatřičné a neodůvodněné. Dosud není zcela jasné, jaké přesně rozdíly mezi pohlavími jsou a pro která povolání je kdy cennější muž a kdy žena.

TIP: Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.

Ceněné pracovní schopnosti a rozdíly mezi pohlavími

Současná společnost významněji oceňuje průbojnost. Pozitivněji jsou brány i jednorázové extrémní výkony, které jsou mnohdy povyšovány nad dlouhotrvající soustavnou práci, i když o menší intenzitě. Globalizace tyto vlivy ještě zesiluje. Obzvláště vyšší průbojnost je spojována spíše s muži, což bude nejspíš dané tradicí i výchovou. Muži jsou také více náchylní k riskantnějšímu chování, přičemž je známé, že riskantnější chování s sebou často přináší i vyšší výnosy (případně vyšší ztráty). Je tedy pravděpodobné, že ženy nerady riskují při vyjednávání vyššího platu, případně se rovnou hlásí na pozice, kde je úroveň riskování omezená. Tyto pozice jsou však mnohdy sice stabilnější, ale hůře placené. Svou roli hraje i těhotenství a odchod žen na mateřskou, které zaměstnavatelů přináší další komplikace a ztráty. Proto mnozí z nich již předem nastaví ženám nižší plat, aby z ušetřených peněz mohly tyto případné ztráty pokrýt. Teprve individuálně s úměrně se snižujícím se rizikem ztrát a jistotou dalšího nesnižování produktivity zaměstnance přistupují ke zvyšování finanční odměny.

Město pro děti