Porod císařským řezem je pro některé maminky děsivou představou a pro jiné úlevou. Podle statistik u nás dochází k porodu císařským řezem v necelých 25 % případů a jejich počet prý postupně klesá. Může být hned několik důvodů, pro které může lékař rozhodnout, že se dítě nenarodí přirozenou cestou, ale přijde na svět císařem. O císařském řezu koluje celá řada tvrzení, které ale vůbec nejsou pravdivé a mnohdy jen straší budoucí maminky.
Je-li dítě v poloze koncem pánevním, musí přijít císař!
Jedním z nejčastějších důvodů, pro které se lékaři rozhodují pro císařský řez, je špatná poloha miminka – tedy případ, kdy se miminko nachází v poloze koncem pánevním. Věřte tomu nebo ne, ale ani poloha koncem pánevním nemusí být striktním důvodem k tomu, aby miminko nemohlo přijít na svět pouze císařem. Rodička by si správně měla moci vybrat, jestli chce rodit císařem, nebo jestli je připravena na spontánní porod koncem pánevním, nebo jestli souhlasí s otočením miminka v děloze.
Když se první dítě narodilo císařem, to druhé se tak narodí taky!
Mnoho maminek si myslí, že pokud jejich první porod proběhl císařským řezem, budou i u druhého těhotenství určitě rodit stejným způsobem. Tohle je ale nepodložený mýtus, kterým se pouze maminky straší, byť k tomu není žádný důvod. I když třeba maminka poprvé rodila císařem, u druhého porodu to může zvládnout zcela přirozeně a spontánně. Záleží na situaci a na dalších faktorech, ale určitě to není pravidlo.
Má-li maminka úzkou pánev, musí rodit císařem!
Bylo vám řečeno, že na spontánní porod máte příliš úzkou pánev, a proto musíte rodit císařem? Mnoho štíhlých maminek se této představy drží a myslí si, že když jsou hubené, musí mít zákonitě úzkou pánev a tím pádem nemohou zvládnout porod přirozenou cestou. A víte co? Ani tohle není tak úplně pravda, protože určitě neplatí, že by všechny hubené ženy měly úzkou pánev. I štíhlé ženy rodí přirozenou cestou, vždy záleží na lékaři, aby rozumně posoudil, zdali je rodička schopna porodit přirozeně či nikoli. Postava v tomto případě nehraje roli.