Jak zvládnout život s dvojčaty

4.4.2018

Maminko, čekáte dvojčátka! Oznámí vám s nadšením v hlase váš ošetřující gynekolog a o vás se v prvních chvílích začnou pokoušet mdloby. Mít doma hned dvě děti je mít samozřejmě dvojí štěstí, ale logicky i dvoje starosti. Ať už tedy svá dvojčátka teprve čekáte, máte těsně před porodem nebo jste v nedávné době dvě miminka porodila, určitě si nenechte ujít dnešní článek. Máme pro vás několik ověřených a v praxi odzkoušených rad, jak bez újmy na zdraví i psychické pohodě zvládnout život s dvojčaty.

Nesnažte se všechno zvládnout sama

Že jsou maminky superhrdinky každý moc dobře ví. Co zvládne máma, často nedokáže ani ten nejsilnější chlap. V případě dvojčátek se ale nevyplatí „hrát sólo“, protože starosto dvě děti je daleko náročnější, nežli když máte dítě jenom jedno. Proto se nesnažte všechno zvládnout sama a nebojte se požádat o pomoc. Manžel nebo partner může děti koupat, vaše maminka nebo tchyně určitě neodmítnou, když je požádáte, jestli by vám jednou týdně nepřišly vyžehlit přetékající koš prádla. Není ostuda zažádat i pomoc.

Naučte je, že mají parťáka

Výhoda dvojčátek spočívá v tom, že mají od začátku parťáka a maminka jim nemusí stát tolik za zadkem. Zatímco maminky, které mají pouze jedno dítě, se mu musí často hodně věnovat, dvojčata si vyhrají sama. A vy se toho nebojte využít. Vyplatí se dát dětem prostor a nechat je, ať si hrají samy, ať společně dovádí i přesto, že pak budete mít v pokojíčku doslova spoušť – děti se tak snadněji naučí samostatnosti.

Nejste jenom máma

Dvě děti vám dají zabrat a maminka dvojčátek často podléhají přesvědčení, že jsou ze všeho nejvíc mámy. To je sice pravda a tenhle post jim nikdo nebere, ale uvědomte si, že nejste jenom máma. Proto se snažte každý den najít alespoň půl hodinky jen sama na sebe. Jak s tímto časem naložíte, to už záleží na vás. I tak ale radíme, abyste si tuhle půl hodinku na sebe udělala, například až budou děti spát nebo je tatínek vezme ven. Přečtěte si knihu, uvařte si kafe a hoďte nohy na stůl, zavřete na třicet minut oči a odpočívejte.

Město pro děti