Jak se zbavit syndromu bílého pláště?

6.4.2018

Syndrom bílého pláště není jen smyšlený pojem, je to nepříjemný psychický stav, který by se určitě neměl podceňovat. Zvláště pak v těhotenství, kdy může mít negativní dopad jak na maminku, tak i na nenarozené miminko.

Co je syndrom bílého pláště?

Pokud si pod tímto termínem představíte strach z doktorů, kteří jsou oblečeni v bílém plášti, zatímco u doktorů, kteří žádný plášť nemají, tento strach není, pak jste na omylu. Tady vůbec nejde o to, jestli má na sobě lékař bílý plášť nebo jestli ordinuje bez něho. Syndrom bílého pláště je strach z lékařů obecně, bez ohledu na to, jestli se jedná o gynekologa, zubaře nebo třeba ortopeda.

Jak se projevuje?

Syndrom bílého pláště je jedním slovem strach. Nic složitějšího za tím nehledejte, nemusíte se pídit po bližší definici. Jsou to stavy strachu, stresu, obav a úzkostí, které ohromí celé tělo a které mají vliv nejen na lidskou mysl a psychiku, ale i na jeho tělo. Zajímavostí je, že mnoho lidí trpí syndromem bílého pláště a ani o tom nevědí. Zatímco někdo moc dobře ví, že je v nemocničním prostředí nervózní, jiný si takové pocity nepřipouští a neuvědomuje.

Pozor na ten tlak

Jedním z projevů syndromu bílého pláště je zvýšení krevního tlaku. To je nebezpečné především u těhotných žen, u kterých může vysoký krevní tlak ohrozit jak je, tak i jejich miminka. Může způsobit poruchy přísunu kyslíku a živin, což by mohlo vést i k fatálním následkům.

Dá se ho zbavit?

Ptáte se, jestli se dá syndromu bílého pláště nějak zabránit? Jestli existuje pomoc, která by vám pomohla zbavit se těchto nepříjemných pocitů a stavů? Možná vás odpovědí příliš nepotěšíme, ale těch možností až tolik není. Neexistuje na to žádná pilulka, díky které byste se přestali cítit nervózně a tlak by vám nelítal jako na houpačce. Někomu pomáhá, když se s problémem svěří lékaři, jinému zase, když si s sebou k doktorovi vezme někoho jako podporu.

Město pro děti