Syndrom bílého pláště není jen smyšlený pojem, je to nepříjemný psychický stav, který by se určitě neměl podceňovat. Zvláště pak v těhotenství, kdy může mít negativní dopad jak na maminku, tak i na nenarozené miminko.
Pokud si pod tímto termínem představíte strach z doktorů, kteří jsou oblečeni v bílém plášti, zatímco u doktorů, kteří žádný plášť nemají, tento strach není, pak jste na omylu. Tady vůbec nejde o to, jestli má na sobě lékař bílý plášť nebo jestli ordinuje bez něho. Syndrom bílého pláště je strach z lékařů obecně, bez ohledu na to, jestli se jedná o gynekologa, zubaře nebo třeba ortopeda.
Syndrom bílého pláště je jedním slovem strach. Nic složitějšího za tím nehledejte, nemusíte se pídit po bližší definici. Jsou to stavy strachu, stresu, obav a úzkostí, které ohromí celé tělo a které mají vliv nejen na lidskou mysl a psychiku, ale i na jeho tělo. Zajímavostí je, že mnoho lidí trpí syndromem bílého pláště a ani o tom nevědí. Zatímco někdo moc dobře ví, že je v nemocničním prostředí nervózní, jiný si takové pocity nepřipouští a neuvědomuje.
Jedním z projevů syndromu bílého pláště je zvýšení krevního tlaku. To je nebezpečné především u těhotných žen, u kterých může vysoký krevní tlak ohrozit jak je, tak i jejich miminka. Může způsobit poruchy přísunu kyslíku a živin, což by mohlo vést i k fatálním následkům.
Ptáte se, jestli se dá syndromu bílého pláště nějak zabránit? Jestli existuje pomoc, která by vám pomohla zbavit se těchto nepříjemných pocitů a stavů? Možná vás odpovědí příliš nepotěšíme, ale těch možností až tolik není. Neexistuje na to žádná pilulka, díky které byste se přestali cítit nervózně a tlak by vám nelítal jako na houpačce. Někomu pomáhá, když se s problémem svěří lékaři, jinému zase, když si s sebou k doktorovi vezme někoho jako podporu.