Máte doma žalobníčka?

2.4.2018

Žalobníček žaluje, pod nosem si maluje. Namaloval husu, ta mu dala pusu! Znáte tuhle říkanku? Určitě ano. Nejen mezi dětmi, ale i v řadách dospělých učitelů ve školách a školách se často používá. Což je špatně. Možná i vy máte doma malého žalobníčka, který donáší na sourozence nebo ve školce či ve školce na svoje kamarády. Jak se v takové chvíli zachovat?!

Není žalobníček jako žalobníček

Hned v úvodu dnešního článku bychom chtěli říci, že není žalobníček jako žalobníček. Lidé často zastávají názor, že se žalobníčky stávají slabé a emočně nevyzrálé děti a tahle představa už se tak nějak zažila. Jenže to není tak úplně pravda a my vám hned řekneme proč. Zatímco některé děti skutečně žalují s vidinou toho, že si u dotyčného dospělého tzv. šplhnou, jiné to nemyslí vůbec zle a donáší jen proto, že jsou přehnaně spravedlivé.

Jak se děti vypořádávají s křivdou

S křivdou se každý z nás vyrovnává jinak. A je jedno, jestli se jedná o dítě nebo dospělého, každý z nás na to reaguje jinak. Některé děti to tzv. spláchnou a jdou dál, jenže jiné mají potřebu si někomu postěžovat a upozornit tak na to, že jim bylo ublíženo. Hodně záleží na tom, jakou má dané dítko povahu, jestli je od přírody průbojnější a asertivní, nebo spíše plaché a citlivější.

Žalováním hledají pomoc

Stejně jako jsme o pár řádků výše psali o tom, že není žalobníček jako žalobníček, dovolíme si i teď zmínit rozdíly mezi žalováním. Některé děti se zkrátka nedokážou samy poprat s určitými situacemi. Prostě nevědí, jak na ně mají reagovat. Mnoho z nich se pak obrací na pomoc k dospělému a právě tím, že žaluje. Jenže to nemyslí špatně, chce jen pomoci, když si samo pomoci nedokáže. Takové děti by měly být vyslyšeny a mělo by se jim dostat pomoci, v opačném případě ztratí důvěru v autoritu a uzavřou se do sebe.

Druhým příkladem jsou ale děti, které na ostatní donáší schválně. Jen co se něco někde šustne, jen co někdo někomu něco udělá, už s tím pěkně za tepla utíkají k paní učitelce nebo rodičům, pokud se daná příhoda stane doma. Děti, které žalují vědomě, na sebe upozorňují, protože často bývají citově neuspokojené a nevyrovnané. Jelikož mají nízké sebevědomí, snaží si jej kompenzovat tím, že se chtějí dospělým zalíbit. Jen na to jdou špatně a je potřeba jim to vysvětlit.

Město pro děti