Pro dělohu je těhotenství velice náročné období. Příchodem miminka na svět ale složitá a náročná práce matčiny dělohy ani zdaleka nekončí – po porodu totiž přichází na řadu její zavinování a regenerace, což je proces neméně důležitý i složitý.
Když děloha roste a roste
Určitě víte, že těhotenství je krásné, ale pro ženské tělo poměrně náročné období. V těle budoucí maminky totiž dochází k celé řadě procesů a změn, jež ovlivní její tělo nejen na pohled, ale i uvnitř. Změnou logicky prochází i děloha, která během těhotenství roste a roste, dokud není natolik veliká, že v těle zabírá podstatné místo a zasahuje tak v podstatě do celé dutiny břišní.
Zavinování dělohy připomíná kontrakce
Již pár hodin po porodu začnete pociťovat křeče v podbřišku. Jejich intenzita se u každé ženy může lišit – některá je popisuje jako menší kontrakce, jiná jako bolesti při menstruaci. Za to může zavinování dělohy, která se poměrně rychle vrací zpět do svého původního stavu. Zavinování dělohy je neodmyslitelně spojeno s odcházením tzv. očistků, což je směr krve, zbytků plodových obalů a krevních sraženin.
Kojení napomáhá při regeneraci
Stejně jako je kojení vychvalováno jako podpůrný prostředek pro hubnutí nadbytečných těhotenských kil, výrazně napomáhá i při regeneraci dělohy. Při kojení se totiž do těla matky uvolňuje oxytocin, který je důležitý pro navrácení dělohy do jejího původního stavu, ve kterém byla v době před těhotenstvím. Děloze při její regeneraci můžete napomáhat i tím, že si budete lehat na břicho, což doporučuje celá řada odborníků jako nenásilnou, leč účinnou pomoc. Na bříško si rovněž můžete něco přikládat – třeba vaše miminko.