První trimestr těhotenství

20.11.2016

Na těhotenském testu jste konečně objevila dvě vytoužené čárky, po návštěvě gynekologa máte své těhotenství potvrzené a právě si užíváte skutečnost, že jste doopravdy těhulka. Prožíváte první trimestr těhotenství počínající oplozením a končící úderem 13. týdne těhotenství. Lékaři se shodují, že první trimestr je nejrizikovější a mnoho maminek tak o svém těhotenství zarytě mlčí, dokud úskalí prvních tří měsíců nepřekoná.

Co se děje v prvním trimestru?

V prvním trimestru si tělo budoucí maminky na tuto roli teprve připravuje. Postupně si zvyká na přítomnost plodu, který se v tomto období vyvíjí velmi bouřlivě a je velice náchylný a zranitelný. Během prvních tří měsíců se plodu vyvinou všechny důležité orgány a vytváří se i nervová trubice. Rovněž dochází k vývinu obličeje a mozku v hlavové části a při kontrole u lékaře je možné pozorovat prostřednictvím ultrazvuku i vývoj končetin.

1-trimestr-teh-titulkaVyšetření v prvním trimestru

Určitě vás zajímá – zvláště pokud jste prvorodička a všechno je tak pro vás nové – jaká vyšetření vás čekají na samotném začátku nejkrásnějšího období v životě ženy. Nejdůležitějším vyšetřením je prvotrimestrální screening, prostřednictvím kterého se zjišťují rizika pro vrozené vady. Díky této metodě se stanoví číselné riziko, které dá najevo, zda bude mít miminko Downův syndrom či jiné chromozomální vady plodu.

Těhotenství ještě není úplně vidět

Vzhledem k tomu, že jsou první tři měsíce těhotenství považovány za nejrizikovější, nechává si tohle sladké tajemství mnoho žen pro sebe. O těhotenství se zmíní až po ukončení třetího měsíce, kdy je většina možných rizik zažehnána. Tajit těhotenství není tak složité – v prvním trimestru není na budoucí mamince tolik znát. Nemá ještě viditelné bříško a dochází jek k minimálnímu zvětšení prsou.

Komplikace

Pro rané stádium těhotenství jsou typické především těhotenské nevolnosti, které se mohou objevit kdykoli během dne a které potrápí vysoké procento maminek. Mezi další těhotenské komplikace patří i pálení žáhy, nechutenství či zvýšené slinění.

Město pro děti