Jak vybrat správný batoh

21.11.2016

Letošní školní rok se překulí doslova jako voda a před rodiči malých předškoláků tak bude stát jeden důležitý úkol: pořídit veškeré potřebné vybavení do první třídy! Jednou z povinností bude koupě vhodného školního batohu. Rodiče si tak začnou pohrávat s celou řadou otázek: Jaký je ten nejlepší? Který splňuje potřebné vlastnosti? Který bude dostatečně pohodlný? Jaký nabídne přehled a snadné uspořádání? Na batohy pro prvňáčky jsou kladeny poměrně vysoké nároky a to nejen s ohledem na zajímavý design, ale především na vnitřní uspořádání, hmotnost či pohodlí při jeho nošení.

Podle čeho vybrat ten pravý batoh?

Určitě víte, co všechno by měl dětský batoh splňovat, aby vašemu dítku nabídl opravdu to nejlepší? Ještě než vám hlavou začnou vířit otázky, přečtěte si dnešní článek – ten je užitečnou odpovědí na většinu z nich!

batoh-telo-clankuDůležitá kritéria pro výběr školního batohu:

  • tvar
  • hmotnost
  • vnitřní uspořádání
  • design

Jaký je ideální tvar školního batohu?

Záda malého prvňáčka potřebují co možná nejvíce odlehčit. Proto doporučujeme vybírat takové batohy, které budou mít anatomicky tvarovanou zadní část s polstrováním. Díky tomu nedojde k nesprávnému vývoji páteře. Nezapomínejte volit silnější popruhy, které rozloží váhu na ramena dítěte a zároveň se nebudou zařezávat. Batoh musí mít pevný tvar, nedoporučujeme tedy vaky, které se nosí na jednom rameni.

Kolik by měl vážit?

Při výběru batohu pro malé dítko platí jediné: čím lehčí, tím samozřejmě lepší! Pro prvňáčky jsou ideální batohy s hmotností maximálně 1,2 kg. Není dobré dětská záda hned zatěžovat – učebnice taky něco váží. Pokud budete chtít dítku ještě více ulehčit, pořiďte mu aktovku na kolečkách.

Jak je to s vnitřním uspořádáním?

Další důležitá věc je vnitřní prostor batohu. Zapomeňte na modely s jednou kapsou – ty nejsou pro prvňáčka, který se ve škole teprve aklimatizuje vůbec vhodné. Místo toho vybírejte batoh s průhledným vnitřním členěním, díky kterému se v obsahu batohu dítku snadno a rychle zorientuje.

Design se musí líbit především dítěti!

Na závěr zmíníme design – ten je sice hodně důležitý, ale neměli byste mu dávat přednost před výše zmíněnými kritérii. Při výběru si klidně nechte poradit vaší ratolestí – ta ví přeci nejlépe, který batůžek by jí udělal největší radost. Pokud chcete batoh pořídit jako dárek, ohlížejte se na koníčky dítěte nebo na jeho oblíbené postavičky z filmů či pohádek.

Město pro děti