Jak se správně starat o dětské zoubky

23.11.2016

Ač to za dob našich maminek a babiček nebylo běžné, v dnešní době je již naštěstí péče o první dětské zoubky důležitou samozřejmostí. Jako rodiče máme za chrup našich ratolestí plnou zodpovědnost a to, co do péče o malé perličky vložíme, se našim dětem jednoho dne vrátí v podobě zdravých zubů. Takzvané první – neboli mléčné zuby –  jsou velice důležité pro vývoj zubů druhých. Naučme tedy svá dítka, jak se o zuby správně starat.

První zoubky v pořádku, druhé zoubky do řádku

A to skoro doslova. Dojde-li totiž u prvních zoubků vinou špatné hygieny ke vzniku kazu a zub je poškozený natolik, že jej musí stomatolog vytrhnout, může dojít k nesprávnému růstu zubů druhých a následnémjak-spravne-cistit-diteti-zuby-telo-clankuu nošení rovnátek.

Co je v péči o zoubky důležité?

Nejdůležitější je začít hned s prvním prořezávajícím se zoubkem. Není rozhodně na škodu, ba naopak, začít s péčí o ústní dutinu ještě před prořezáním zoubku a nejméně jednou denně otřít dětskou dásničku například gázou. Použít lze i takzvaný „prsťáček“. Silikonový návlek na prst, za pomoci kterého krásně dáseň vyčistíte a dostatečně poslouží v péči o první zoubek.

Jak vybrat kartáček?

Jakmile přijde čas na koupi prvního dětského kartáčku, věnujte tomuto úkolu dostatek pozornosti. Vždy zvolte takový, který je vhodný pro děti. Stejně jako pasta, která přichází na řadu zhruba kolem roka a půl. Do té doby je dostačující čištění kartáčkem a vodou. Při výběru pasty věnujte pozornost vhodnosti pro daný věk a na kartáček dejte pouze malé množství. Zprvu stačí kartáček pastou pouze potřít a později použít ono známé zrnko hrachu.

Zubaře se nebojíme!

Jednoho dne přijde ten správný čas, kdy se dítko poprvé usadí do stomatologického křesla. První návštěva stomatologa by měla proběhnout zhruba ve dvanácti měsících věku dítěte. Je však vhodnější navštívit zubaře již s prvním vyklubaným zoubkem. První návštěvy bývají z pravidla o zvykání si a seznamování se.

Město pro děti