Strie jsou nevzhledné jizvičky na kůži, se kterými se potýká vysoké procento žen. V těhotenství vznikají vlivem rostoucího bříška, kdy dochází k napínání kůže a jejímu popraskání – a to především v místech, kde není dostatečné množství elastických vláken. Je logické, že těhotné ženy jen stěží zabrání přírůstkům na váze, na kterých se z velké části podílí samotné miminko.
Jak vlastně vznikají a co je způsobuje
V těhotenství budoucím maminkám strie vznikají především na bříšku nebo na bocích. Ačkoli většina z nich o těchto drobných vadách na kráse ví, stejně tiše doufá, že se právě u nich neobjeví. Maminky mají zvýšené riziko jejich vzniku. Proč? Zjednodušeně řečeno, při zvětšování bříška dochází k jakémusi zjizvení pod kůží, které se projeví onou známou jizvičkou. Čerstvé strie bývají barvy červené, červenofialové až fialové. Postupem času světlají.
Vyhlaste jim válku
Pokud nechcete být majitelkou těchto nepěkných vad na kráse, je velice důležitá prevence. Do ní je vhodné zahrnout krémy či oleje, masírování pokožky a její dostatečná hydratace a to nejenom v místech náchylných k jejich vzniku. V neposlední řadě je velice důležité dodržování správné životosprávy a vyhýbání se stresu.
Co dělat, když se strie objeví?
Nejdůležitější je samozřejmě již výše zmíněná prevence. Pokud se i přes veškeré snahy jizvičky objeví, je na místě čerstvé strie ošetřit jako jakoukoliv jinou jizvu a nadále pokračovat v promazávání a masírování pokožky. Zvolit můžete z mnoha přípravků, levných i dražších, nebo vyzkoušet babskou radu a tou je sádlo. Sádlo musí být čisté, bez obsahu soli. Existují i masti měsíčkové, které sádlo obsahují a obsažená bylina má na hojení příznivé účinky. Důležité je však vědět, že nadobro se strií zbavit nedá. Svědomitou péčí lze však dosáhnout jejich zlepšení.