Miminku se nechce na svět – tipy jak vyvolat porod

10.1.2017

Blížíte se do cílové rovinky, termín porodu je už na spadnutí, rodina vás zasypává nedočkavými telefonáty a lékaři se mají na pozoru, jestli je miminko uvnitř bříška opravdu v pořádku. Čím blíže jste termínu porodu, tím více se vás zmáhá nedočkavost i nervozita a nepřejete si nic jiného, než aby máš poklad, který nosíte pod srdcem, už konečně přišel na svět. Nakonec stojíte v cíli, překročili jste hranici 40. týdne a vašemu miminku se za vámi stále nechce. Co teď?

 Tipy pro vyvolání porodu

Pokud se přirozený porod nerozběhne do 42+0 týdne, zvyšují se rizika komplikací u miminka. Placenta velmi rychle stárne a není schopná zajistit pro plod dostatečnou výživu a přívod kyslíku. Ačkoli porod určuje samo miminko, které musí být na svůj velký příchod na svět připraveno, někdy je potřeba mu trochu pomoci. K vyvolání porodu můžete přispět pomocí následujících tipů.

 Buďte sexuálně aktivní

Hned na úvod jedna známá babská rada, která radí, aby přenášející maminky byly sexuálně aktivní. Samotný pohlavní styk ale ve většině případů nepřinese kýžené ovoce – celé kouzlo spočívá v mužském spermatu obsahujícím prostaglandiny, které mohou vyvolat kontrakce. Důležité je nechat sperma uvnitř co možná nejdéle.

 Masírujte si bradavky

Jedna z velmi osvědčených zároveň i nejúčinnějších rad spočívá v pravidelné masáži bradavek, kterou můžete provádět několikrát během dne po dobu několika minut. Uchopte a bradavky mezi palec a ukazováček a třete je alespoň 4 minuty. Díky tomu se do vašeho organismu začne vyplavovat hormon zvaný oxytocin, který je známý tím, že vyvolává děložní stahy. Masáž bradavek je možné provádět od ukončeného 39. týdne těhotenství.

 Vypucujte si domácnost

Další dobrá rada, která hodně zaznívala z úst našich babiček. Pokud jste během těhotenství byla zcela v pořádku a neobjevily se u vás žádné komplikace, díky kterým by vám lékař nařídil přísný klid na lůžku, pak si v případě, kdy chcete miminku pomoci na svět, vypucujte domácnost. Samozřejmě nic není radno přehánět.

Dopřejte si horkou lázeň

Není nic příjemnějšího, nežli se ponořit do plné vany horké vody. O to příjemnější to pro vás bude s vědomím, že i tímto způsobem můžete vyvolat kontrakce. Napusťte si vanu vodou teplou až 40 stupňů, pohodlně se do ní usaďte a krouživými pohyby sprchy si masírujte bříško. I tato rada se řadí mezi nejefektivnější.

 

Město pro děti