Milníky dítěte v batolecím věku

7.11.2016

Každá maminka nám dá za pravdu, že děti nám doslova rostou před očima. Zatímco si ještě živě vybavíte těch dvanáct hodin na porodním sále a máte pocit, jako by to bylo teprve včera, vašemu dítku se klube první zoubek a z pomyslného koláče si ukrajuje již šestý dílek. Sledovat nezastavitelný růst vašeho potomka je radostné i smutné zároveň. Na jednu stranu se těšíte z jeho pokroků a máte radost, jak nádherně roste a umí stále více věcí. Na stranu druhou ale sledujete, jak se postupně osamostatňuje a najednou to již není ten bezvládný novorozenec, odkázaný pouze na vaší péči…

Jaké milníky vás čekají s batolátkem?

Miminka rostou a my to nijak nezastavíme. Pojďme se tedy radovat z každého jejich poprvé – protože těch bude v jejich životě ještě nespočet. My jsme se dnes zaměřili na důležité milníky v životě batolátek. Máte-li doma dítko v tomto věku, pak se pohodlně usaďte a přečtěte si, na co se můžete těšit!

1.      Přes den už nespinkám!

milniky-nocnikU miminek jsme zvyklé, že spinkají i přes den – a to klidně několikrát. Samozřejmě záleží na každém dítku, protože všechna jsou jiná. Každopádně minimálně jeden spánek denně zvládnou všechna. Jednoho dne ale může nastat zlom, kdy vaše miminko odmítne jít odpoledne spát a místo toho se odpolední šlofíček promění v hodinový souboj na ostré nože. V takovém případě nepanikařte a vyslyšte potřeby vašeho dítka – to přece nejlépe ví, co je pro něho nejlepší.

2.      Umím první slůvka!

Všichni určitě známe miminkovskou řeč, jejíž roztomilosti se často smějeme, ale ve skutečnosti nemáme sebemenší tušení, co se nám naše dítko snaží sdělit. V tomto věku se ale nesrozumitelná slůvka postupně mění v první jasné a zřetelné výrazy, které se postupem času vypilují v krátké věty. Ne nadarmo se proto doporučuje často si s dítkem číst a věnovat mu hodně času, aby mluvilo správně.

3.      Už nepotřebuji dudlík!

Další velice individuální záležitost. V tomto věku je odborníky doporučováno snažit se u dětí postupně a zlehka odbourávat zlozvyk v podobě používání dudlíků. Opět platí, že zatímco některé děti se dudlíku zbaví samy od sebe – jednoho dne je prostě nepotřebují – jiné děti jej naopak ještě dlouho vyžadují. Dovolíme si upozornit, že ve třech letech už je pro používání dudlíku opravdu hraniční doba – může totiž zapříčinit špatný vývoj řeči a zubů.

4.      Chodím na nočník!

Jedním z nejdůležitějších a zároveň rodiči nejvíce oslavovanějších milníků je chození na nočník. Možná se budeme opakovat, ale i tady si dovolíme zmínit, že se jedná o individuální věc, která se u každého miminka rozvíjí jinak. I přesto ale statistiky mluví jasně: nejvíce dětí se na nočník naučí okolo druhého věku života.

 

 

Město pro děti