Jaké reflexy jsou u miminek naprosto přirozené

5.7.2018

Narození miminka je zázrak přírody. Už samotné těhotenství je úžasný úkaz. Když se miminko narodí, má celou řadu vrozených reflexů. Určitě víte, že ještě několik týdnů poté, co miminko přijde na svět, nedokáže ovládat své pohyby. Proto by rodiče měli vědět, jaké jsou vrození reflexy u miminek, aby se předešlo mylným domněnkám, že některé pohyby miminko provádí vědomě.

Vyhledávání mléka

 

Prvním reflexem miminka je vyhledávání maminčina mléka. Na internetu koluje spousta videí, při kterých jsou čerstvě narozená miminka položena na matčinu hruď a sama se vyšplhají k maminčinu prsu.

Sání

 

Druhým vrozeným reflexem je sání. Sání je pro miminko životně důležitá schopnost a potřeba. Sací reflex je velice silný a objevuje se už v době, kdy je miminko ještě u maminky v bříšku a tam si cucá paleček.

Uchopení

 

Dalším reflexem u miminek je silné uchopení. Určitě jste si všimli, jak silně dokážou stisknout ručičkou a nejeden se pak diví, kde se ta obrovská síla v tak maličkých stvořeních vlastně bere. Schopnost silně sevřít prst, který miminko vložíte do dlaně, dětem přetrvává několik týdnů až měsíců po porodu a pak automaticky vymizí.

Rozpínání ručiček a nožiček

 

Mezi reflexy, se kterými se miminko již narodí, patří i reakce na situace, které se dětem příliš nelíbí. Pokud je miminko nespokojené, dává to najevo tím, že doširoka roztáhne ručičky a nožičky, přičemž ještě rozevře dlaně. Tento pohyb se označuje jako Moroův reflex.

 

 

Město pro děti