Otázka na tělo: Je pro děti opalování zdravé?

2.7.2018

Léto je konečně tady a ani vy si jistě neodepřete minimálně jednu dovolenou u moře, nebo alespoň někde poblíž přehrady. Aby si však volno celá rodina užila bez zbytečných zdravotních komplikací, měli byste myslet i na zdánlivě nepodstatné detaily. Co konkrétně máme na mysli? Ve vaší cestovní tašce rozhodně nesmí chybět kvalitní kosmetika na opalování! Zároveň si zopakujte zásady zdravého slunění, které platí především pro děti, neboť právě jejich pokožka je mnohem citlivější než kůže dospělého člověka.

 Sluníčko je příjemné, ale stejně tak nás může hodně potrápit. Na jeho ostré paprsky však nenarazíte pouze v zahraničí. Vzpomeňte si na počasí v posledních letech – v České republice je často mnohem tepleji než v tropických oblastech. Spousta rodičů tuto skutečnost podceňuje a jejich děti končí v péči lékařů s bolestivými spáleninami.

 Vyhýbání se slunečním paprskům však není řešení. Působením slunečního záření totiž dochází ke stimulaci organismu k produkci důležitého vitamínu D. Ten je nezbytný pro správný vývoj kostí, prospívá kůži a v neposlední řadě napomáhá k lepší psychice.

 Čemu byste se však měli vyhýbat (a tím spíš vaše malé dítě), je mnohahodinové opalování na prudkém slunci. Bez patřičné ochrany mohou paprsky způsobit vážné popáleniny a v krajním případě zapříčinit rakovinu kůže či vznik nádoru. 

Lékaři doporučují slunění nejdéle v řádu desítek minut v závislosti na fototypu, a to při dodržení základních pravidel pro ochranu pokožky před sluncem.

Kdy by děti neměly být na sluníčku vůbec?

Sluneční aktivitu vnímáme nejintenzivněji mezi 11. – 15. hodinou. Právě v této době se řada lidí opaluje nejraději, protože si nesprávně myslí, že jejich kůže nachytá nejvíce bronzu. Vy se raději pobytu na přímém slunci vyhněte a dohlédněte na to, aby byl ve stínu i váš potomek.

Zdaleka nejzranitelnější jsou děti ve věku do šesti měsíců. Novorozenci by neměli být vystavováni slunečním paprskům vůbec. Děti ve věku do jednoho roku na velmi omezenou dobu a pouze za předpokladu dostatečné ochrany (tzn. dlouhé rukávy a nohavice, pokrývka hlavy).

Jak je to s UV faktorem?

Jistě vám nemusíme připomínat význam kvalitní kosmetiky pro opalování. Ale jak poznáte, že je daný produkt opravdu dobrý? Měl by mít dostatečně vysoký faktor SPF – pro děti je ideální “padesátka”, tedy SPF 50. Zároveň si přečtěte složení a vyhněte se kosmetice s obsahem parabenů a barviv. Za nejkvalitnější kosmetiku na trhu je v současné době považována produktová řada Photoderm od Biodermy.

Nepodceňujte ani ochranu pokožky před sluncem u dítěte snědšího typu. Ačkoliv má pro pobyt na sluníčku o něco lepší předpoklady než dítě se světlou pokožku, samozřejmě se může spálit.

V rámci komplexní ochrany nezapomeňte ani na aplikaci balzámů na rty s ochranou proti UV záření.

Co dodat závěrem? Odpověď na otázku, zda je opalování pro děti zdravé, zní ANO. Ovšem nikoliv pro ty nejmenší a pouze v případě důsledné prevence před spálením.

Město pro děti