Co je kojenecká kolika?

2.5.2018

Že miminka pláčou, ví snad úplně každý. Jenže jakmile se z pláče stane vytrvalostní sport, při kterém dokáže váš drobeček plakat i tři hodiny v kuse – klidně i daleko více – a navíc se mu tyhle stavy pravidelně opakují každý den, pak už se nedá mluvit o běžné kojenecké rozmrzelosti, ale o kolice. Kojenecká kolika je strašákem mnoha rodičů a my se vlastně ničemu nedivíme. Ona to totiž není žádná legrace…

Co je kojenecká kolika?

Když se řekne kojenecká kolika, většina lidí si pod tímto slovním spojení představí bolesti bříška u malých dětí. A představa je to správná, protože kolika skutečně představuje stav, při kterém miminko trápí bolesti v bříšku, jež jsou pro něho často velmi nesnesitelné, a ono na ně reaguje vytrvalým pláčem. Pokud se skutečně jedná o kojeneckou koliku, která podle statistik postihuje více jak 20 % miminek, pak se jakožto rodič můžete připravit na to, že váš čeká náročné období, při kterém může miminko plakat více hodin v kuse několik dní v týdnu.

Proč vzniká?

Jakmile vidíte svoje miminko, jak se svíjí v bolestech, zběsile kope nožičkama, propíná se ve snaze si nějak ulevit a především hodně pláče, je jasné, že vám to bude jakožto milujícímu rodiči trhat srdce a budete se ptát, proč tomu tak je. Příčin kojenecké koliky může být – asi jako u všeho – hned několik a platí, že ne u všech dětí musí být příčiny stejné.

Mezi nejčastější příčiny vzniku kojenecké koliky patří již zmíněné bolesti bříška, které mohou být způsobeny tím, že se miminko přejídá, hltavě pije, může za tím stát špatná kojící technika, při které miminko saje i vzduch a ten se mu pak hromadí v bříšku nebo i špatná láhev s dudlíkem. Mezi další příčiny patří alergie na nějakou potravinu, kterou maminka snědla, může za tím stát nechvalně známá intolerance kravského mléka nebo ještě nedostatečně vyzrálý střevní trakt.

Pár rad, jak miminku při kolice pomoci

  • masírujte mu bříško větrovou mastí
  • položte jej na bříško
  • nechte miminko pořádně odříhnout
  • zkuste vypít odvar z fenyklu nebo anýzu
  • přiložte miminku na bříško nahřátý polštářek nebo plenu
  • cvičte miminku s nožkama
Město pro děti