Historický význam Kunratického lesta

1.5.2018

Kunratický les je historickým územím a je silně spojen se známou osobností českých dějin. Tou je Václav IV., který les svého času vlastnil. V současnosti slouží je centrum pro rekreaci a volný čas. To se díky novým bytům v Michli dlouho nezmění. Nejnovějším přírostkem v jeho okolí je moderní Rezidence Hadovitá.

V lese převažují porosty dubu a smrku. Můžeme ale narazit na části smíšených porostů.

Historie Kunratických lesů

Václav IV. získal rozsáhlé lesy v roce 1407 od Olbramovců, kteří se svých majetků byli nuceni zbavit kvůli velkému zadlužení. Panovník sám přírodu miloval a často vyjížděl na lov. Právě proto zde vybudoval i hrad jako své venkovské sídlo. 16. srpna 1619 zde nešťatně zemřel, když ho udolala mrtvice. Legenda praví, že udeřila ve chvíli, když se Václav IV. dozvěděl o obsazení Prahy husity.

V moderní historii 20. století procházel Kunratický les řadou majetkových situací. Momentálně je pod správnou Prahy 4. Severní část byla připsána jako poslední v polovině šedesátých let.

Co v něm najdete?

Kunratický les se je místem na území čtyř katastrů. Je také nejzelenějším místem v zástavbě panelových domů, sídlišť a nově vznikajících rezidencí (slyšeli jste o nových bytech v Praze 4?). Vyhledávaným místem je i díky několika zajímavých turistických a cyklistických tras. Dále nabízí dětská hříště, útulné altánky, lavičky nebo příjemné prostory pro rodinný piknik či randění. Krásný pohled je na místní hájovny s výběhy pro daňky a srnce.

Oblíbenost lesa má ale lesu také škodí. Každoročně jej navštíví 2 milióny lidí. To bohužel znamená i vandalismus. Na zemi můžete často vidět odpadky a kolem sebe slyšet hluk. Pokud se do lesa budete chystat i vy, chovejte se prosím zodpovědně!

Pro více informací o bydlení v Praze 4 navštivte webové stránky https://www.rezidencehadovita.cz.

Město pro děti