Co byste měli vědět o obvodu hlavy vašeho miminka?

15.6.2018

S termínem obvod hlavičky miminka se setkáte už v období vašeho těhotenství, kdy budete docházet na pravidelné lékařské prohlídky u vašeho gynekologa, který mimo jiné bude pečlivě sledovat obvod hlavy plodu. Jakmile se dítko narodí, je obvod hlavy jedním z parametrů, které se již pár vteřin po porodu přeměřují a i v následujících měsících na kontrolách u dětského lékaře nebude tento termín neznámý.

 

Vzhledem k tomu, že je obvod hlavičky tak často skloňovaným pojmem, určitě nebude od věci, když si o něm v dnešním článku společně řekneme trochu více. Co vy na to?

Proč je tak důležité sledovat obvod hlavy miminka?

 

Možná se ptáte, proč je tak důležité, aby se pravidelně kontrolovala velikost hlavy vašeho miminka. Otázka je to logická a my se pokusíme vám na ni dát srozumitelnou odpověď.

 

Obvod hlavy miminka se měří z jednoho prostého důvodu: kontroluje se, zda se mozek dítěte vyvíjí tak, jak by se správně vyvíjet měl. Právě obvod hlavy je během těhotenství jedním z nejdůležitějších a nejpodstatnějších faktorů, které naznačují, jestli se plod vyvíjí správně.

Důležitý údaj pro samotný porod

 

Některé maminky to vědí, jiné možná ne: obvod hlavy miminka je důležitý i z hlediska samotného porodu. Lékař sleduje, jak se zvětšuje velikost hlavičky plodu a podle toho rozhoduje, jakým způsobem přijde miminko na svět. V případě, že by hlavička dítěte byla příliš velká a pánev maminky zase příliš malá, dojde s největší pravděpodobností na císařský řez, který bude jak pro miminko, tak i pro maminku daleko menším zdravotním rizikem.

Před porodem i po porodu

 

Jak jsme již jednou zmínili, obvod hlavičky dítěte se sleduje jak před porodem, tak i po něm a následně i během jeho prvních dvou let života. Dětský lékař by měl při každé pravidelné prohlídce kontrolovat, jestli je růst hlavičky miminka v pořádku a podle toho určit, zda se vyvíjí správně. Obecně se udává, že hlavička miminka povyroste o cca centimetr/centimetr a půl za měsíc.

Město pro děti