Mít miminko je podle drtivé většiny lidí to nejkrásnější na světě. Možná právě proto se společnost na maminky, které od dětí odchází do zaměstnání, dívá tak nějak skrze prsty. Je totiž spousta maminek, které si z jakýchkoli důvodů nemohou dovolit zůstat s dítkem doma po celou dobu trvání mateřské či rodičovské dovolené. Často se proto stává, že maminky, které zkrátka musí nastoupit do práce, umisťují malé děti do jesliček. A poté samy sebe trápí výčitkami, které ještě více umocňuje tlak okolí…
Jesle nejsou školka
Na začátek je ještě určitě na místě vysvětlit, že jesle nejsou to samé jako mateřská školka. Do mateřské školky dochází děti od 3 let, kdežto jesličky jsou určené pro menší děti – právě do věku tří let. Jesličky zpravidla fungují od rána do večera, záleží samozřejmě na konkrétní instituci.
Dát dítě do jesliček = odložit dítě?!
Společnost se na ukládání dětí do jeslí dívá skrze prsty. Najdou se dokonce tací, podle kterých je to obyčejné odložení dítka, o které se jeho matka nechce starat. Nebo se najdou ještě horší názory, podle kterých takhle činí pouze matky, pro které je kariéra a peníze daleko důležitější, nežli čas strávený s jejich drobečkem.
Jaká je pravda?
Tak za prvé: když dáte dítě do jeslí, rozhodně to neznamená, že jste jej odložili, nebo že se o něj nechcete starat. Výčitky nejsou na místě, protože do práce jdete určitě kvůli tomu, že chcete rodině přispět finančně. Tím pádem jednáte v zájmu rodiny, abyste se měli dobře. Proč si tedy něco vyčítat? Proč se bát podívat sousedce do očí, když vás ráno potká na chodbě, zrovna když budete na odchodu do jeslí? Její nesouhlasné vrtění hlavou a pohrdavé pohledy vám můžou být…víte kde.
Má to i své výhody
Umístění dítěte do jeslí má (světe, div se) i své výhody. V první řadě máte čas na práci, která vám pomůže jak finančně, tak i psychicky (nejedna maminka by nám potvrdila, že bát pořád jen zavřená doma, je na palici). Druhou výhodou je kontakt dítěte s jinými dětmi, což je super především u jedináčků.