Když miminko trápí prdíky, aneb co platí na bolení bříška?

8.11.2016

Bolení bříška je u malých miminek velmi častým jevem. Potíže se objevují zpravidla první tři měsíce – proto se bolestem často přezdívá tříměsíční kolika – a jsou způsobené nevyvinutým zažívacím systémem. Toto období je náročné nejen pro miminko, které sužují nepříjemné bolesti a nadýmání, ale i pro jeho rodiče, kteří musí snášet neutuchající pláč jejich potomka. Zvláště pro maminky je trápení jejich dítka hodně nepříjemné a často tak hledají způsoby, jak svému uzlíčku od bolestí ulevit.

Jak poznáte tříměsíční koliku?

boleni-briska-mimiZatímco některá miminka potrápí bolesti bříška jen občas, jiná miminka na prdíky trpí každý den. Možná jste se dočetli o tříměsíční kolice, ale nejste si jisté, zda i vaše miminko právě touhle kolikou trpí. Jak to poznáte? Jednoduše! Pokud se bolesti objevují pravidelně – nejčastěji v pozdním odpoledni a večer – po dobu delší jak 3 týdny a miminko pláče v kuse déle jak 3 hodiny, pak se jedná o tříměsíční koliku. Velmi často se bolesti objeví v tu samou denní hodinu, přičemž se maminkám i přes veškerou snahu nedaří miminko utišit.

Co platí na bolesti bříška?

A teď již k samotnému jádru pudla: jak miminku pomoci? To je totiž to jediné, co každou milující maminku – tatínky samozřejmě nevyjímaje – ve chvíli, kdy jejich broučka sužují křeče, zajímá. Možností jak ulevit plačícímu miminku, je hned několik. My si společně představíme ty nejčastější a nejověřenější.

  • Masáž bříška

Doktoři při bolestech bříška doporučují jeho masáž. Doporučujeme jemnými krouživými pohyby masírovat oblast pupíku. Pomoci může i cvičení nožkami.

  • Nahřátí bříška

Na prdíky skvěle funguje teplo, které rozežene křeče. K tomuto účelu jsou skvělé polštářky naplněné peckami – třešňovými nebo hroznovými – které nahřejete v mikrovlnce a poté přiložíte miminku na bříško.

  • Kapičky

Další alternativou, na kterou se spoléhá hodně maminek, jsou kapičky. Ty seženete v každé lékárně. V tomto případě ale nutno podotknout, že kapiček je celá řada a ne všechny musí vašemu miminku zabrat. Kolikrát musí maminky vyzkoušet několikery kapičky, než se jim podaří najít ty pravé, které nepříjemné bolesti zaženou.

  • Rektální rourka

Hitem poslední doby je rektální rourka v podobě úzké trubičky. Ta se zavádí do konečníku a jejím cílem je vypustit zlobivé prdíky, které se miminku nedaří vypudit z těla samovolně. Rektální rourka ale způsobuje mezi maminkami časté spory, kdy se dělí na dva tábory: zatímco některé maminky jsou zásadně proti nim, jiné si jejich pomoc nemohou vynachválit.

  • Houpání na míči

Poslední možností, kterou si dnes společně zmíníme, je houpání miminka na skákacím míči, kdy si jej vezmete do náruče, zavinete jej k sobě a budete s ním skákat. Pro vás to možná bude vyčerpávající, vašemu drobečkovi b

Město pro děti