Druhý trimestr těhotenství

27.11.2016

Nejrizikovější měsíce těhotenství máte za sebou a konečně tak můžete s klidným srdcem s pravdou ven. Druhý trimestr začíná 13. týdnem a končí ve 27. týdnu těhotenství a maminky se shodují na tom, že právě tohle období je v celém těhotenství nejpříjemnější a nejpohotovější. Nejvíce vás potěší, že ve druhém trimestru odeznívá většina těhotenských problémů – nevolnost ustupuje nebo úplně vymizí a únava, která vás sužovala první tři měsíce, je najednou fuč.

Jak roste miminko?druhy-trimestr-telo-clanek

Zatímco v prvním trimestru jste o miminku, které nosíte pod srdce, v podstatě ani nevěděla, ve druhém trimestru jej začnete vnímat daleko více. Podle lékařů začne velké procento maminek pociťovat první pohyby miminka kolem 20. týdne těhotenství – zpočátku se pohyby projevují jako drobné bublinky v bříšku, postupem už jsou to jasně citelné kopance, které se budou neustále zintenzivňovat. Miminko ve druhém trimestru velmi rychle roste a vyvíjí se mu plíce, játra, ledviny i pohlavní orgány. Na ultrazvuku je možné vidět vývoj očí a očních víček, nosů, rtů i uší. Rovněž dochází k dalšímu vývoji končetin a kůže miminka je z velké části pokryta jemným chmýřím.

Bříško už nezatajíte

Druhý trimestr těhotenství se již velmi těžko skrývá. Na většině maminek už je vidět zvětšující se bříško a mnoha z nich se začínají zvětšovat i prsa, čehož si všimnou především partneři – ti tuto skutečnost vítají s nadšením. Co se týče vašeho těla, můžete pozorovat tmavnutí okolí bradavek, kdy dochází k vytvoření tzv. druhotného prsního dvorce. Nemusíte se bát – tento stav není trvalý a druhotný prsní dvorec zpravidla zmizí velmi brzo po porodu.

Pozor na strie!

Největším strašákem budoucích maminek jsou strie. Ty vznikají díky napínající se kůži, která se musí přizpůsobovat růstu bříška. Můžete pociťovat svědění či pálení a dokonce i štípání. Doporučuje se bříško mazat kvalitním krémem a to klidně několikrát denně.

Komplikace

Ačkoli jsme na začátku článku zmínili, že počáteční komplikace ustupují a maminky tak přestávají tolik zvracet, není ani druhý trimestr procházkou růžovým sadem. V tomto období se mohou objevit bolesti zad nebo častější nutkání k močení – to je způsobeno zvýšeným tlakem dělohy na močový měchýř. Pozor si dejte i na křeče v nohou, proti kterým pomáhá hořčík.

Město pro děti