Jídelníček nastávající maminky

29.11.2016

V těhotenství máte zodpovědnost nejen za vaše zdraví, ale i za zdraví vašeho nenarozeného miminka, které nosíte pod srdcem. Jeho vývoj ovlivňujete celou řadou věcí a jednou z nich je samozřejmě i váš jídelníček. Uvědomte si, že během gravidity vaše miminko čerpá veškeré potřebné živiny důležité pro správný vývoj od vás – pokud se nebudete stravovat správně a podceníte zdravou a vyváženou stravu, pak můžete svému dítku ublížit.

Zákazy všude kolem nás jidelnicek-nastavajici-maminky-telo-clanku

Určitě jste jako těhulka narazila na spoustu diskuzí a článků věnovaných potravinám, které gravidní ženy za žádnou cenu nesmí konzumovat, kterým by se měly co možná nejširším obloukem vyhnout a které by měly omezit. Pojďme si tedy ve stručnosti říci, jaké suroviny, potraviny a v mnoha případech i dobroty nemají v jídelníčku budoucí maminky co dělat:

  • Alkohol – tato položka na seznamu asi nikoho nepřekvapí. Co možná bude objevujícím zjištěním je skutečnost, proč se těhotné ženy musí alkoholu vzdát: poškozuje plod! Ačkoli se v tomto ohledu názory odborníků rozchází – někteří jsou razantně proti, jiní dovolují alespoň malou skleničku vína jednou týdně – dejte na své vlastní uvážení.
  • Měkké sýry – měkkých sýrů se vzdejte dobrovolně. O těch se tvrdí, že jsou vysokým rizikem výskytu bakterie zvané listerióza pro těhulky nevhodné. Listerióza je pro plod v matčině lůně nebezpečná a může vyvolat i potrat.
  • Kofeinové nápoje – ačkoli milujete kávu a nedokážete si bez ní představit start do nového dne, v těhotenství byste pití kofeinových nápojů měla raději omezit. Kofein může mít za následek poruchy růstu plodu a často je uváděn i jako příčina nízké porodní váhy.

Co je naopak potřeba ve velkém množství?

Teď se na to podívejme z té druhé stránky a řekněme si, jaké potraviny a složky by vám v těhotenství chybět neměly. Tím vás chceme i uklidnit, že těhotenství není jen o zákazech, které vám znepříjemňují období očekávání svého potomka!

  • Přirozené vitamíny – vitamíny potřebuje každý z nás, těhotné ženy pak dvojnásob. Vysokým obsahem vitamínů se pyšní především ovoce a zelenina. Dopřát si můžete i kvasnice bohaté na vitamíny skupiny B.
  • Ryby – ryby jsou pro naše tělo velice prospěšné a v případě, kdy čekáte miminko a musíte tak myslet i na jeho zdraví, si je s klidným srdcem dopřávejte alespoň 2x do týdne. Upozorníme ale na mírné riziko v podobě mořských plodů, kterých byste se měla v těhotenství vyhnout.
  • Vápník – určitě vás lékař upozornil na to, že vám pobyt miminka v bříšku zvýší potřebu vápníku v těle, což je způsobeno tím, že i vaše miminko jej potřebuje – je pro něho důležitý především pro stavbu kostí. Ve vašem jídelníčku by se proto měly objevit mléčné výrobky.

 

Město pro děti