Na první pohled obyčejný bílý povlak na jazyku, který mnoho maminek zaměňuje za flíčky od mateřského či umělého mléka – seznamte se s moučnivkou! Často ji v pusince našeho drobečka objevíme až po několika dnech a jsou maminky, kterým při pohledu na fleky na jazyku, dásních nebo na patře ztuhne krev v žilách. Najednou jim v hlavě začnou vířit otázky: Je to nebezpečné? Nebolí to? Může to miminku ublížit? Jaká byla příčina vzniku?
Znáte moučnivku?
Jakmile v pusince vašeho miminka objevíte malé bílé flíčky, určitě vás jako první napadne: Co to je?! Moučnivka je způsobena kvasinkou Candidou, kterou máme běžně v těle. Jestliže je vše v pořádku, pak o této kvasince vůbec nevíme a naše tělo se s ní dokáže samo vypořádat. K jejímu přemnožení dochází v případě oslabení imunity – kvasinka se přemnoží a vznikne moučnivka. Nejčastěji se objevuje u dětí do 2 let – může se vyskytnout i později, jedná se ale o výjimečný stav.
Jak ji poznáte?
Jak jsme již zmínili na začátku – moučnivku v prvním momentu hodně maminek mylně zamění s povlakem od mléka. Je pravda, že na první pohled opravdu vypadá jako sražené mléko. Typickým příznakem jsou bílé fleky potažmo povlak. Ten se může objevit na jazyku, dásních i patře. V raném stádiu jde bílý povlak setřít – později ulpívá na sliznici.
Bolí nebo nebolí?
Moučnivka rovněž může připomínat afty, o kterých je známo, že jsou vysoce bolestivé. Není se proto čemu divit, že si možná říkáte, zda flíčky v pusince miminko nebolí. Pravda je taková: může i nemusí! Ve většině případů moučnivka miminka nikterak neobtěžuje. Jsou ale i případy, kdy se k bílému povlaku v ústech přidají bolesti bříška vzniklé nežádoucím kvašením. Objevit se může i nechutenství a potíže s příjmem potravy.
Kdy navštívit lékaře?
Každý den kontrolujete ústa vašeho dítka a řešíte dilema: jít k lékaři nebo zbytečně neplašit? V případě mírné formy moučnivky, která postihne pouze jazyk, není třeba se znepokojovat – flíčky s největší pravděpodobností odezní samy. Pokud se ale povlak objeví na patře nebo na ústí sliznice, pak se poraďte s ošetřujícím lékařem a nechte si předepsat vhodné léky.