Přehled vyšetření v těhotenství

3.12.2016

Snad každou nastávající maminku – obzvláště prvorodičku – určitě zajímá, jaká vyšetření bude muset během těhotenství podstoupit. Čekat miminko je jedním z nejkrásnějších okamžiků v životě ženy, které s sebou přináší mnoho radostí i netrpělivého očekávání. Kromě toho je ale potřeba absolvovat hned několik vyšetření a prohlídek, kterým se žádná budoucí maminka nevyhne. Pokud i vy čekáte miminko a pohráváte si s otázkou, co všechno vás v tomto krásném období čeká, pak si přečtěte náš dnešní článek. Sepsali jsme do něho stručný přehled všech vyšetření, která jsou v období gravidity běžná a která určitě čekají i vás.

Úplně první těhotenská prohlídka

Držíte v ruce pozitivní těhotenský test a objednáváte se ke svému gynekologovi, aby vám tuhle radostnou novinku potvrdil. Tím odstartujete lavinu vyšetření, které logicky začíná první prohlídkou u gynekologa. Zpravidla probíhá mezi 6. a 8. týdnem těhotenství – záleží na tom, kdy maminka zjistí, že je těhotná – a během této prohlídky lékař ověří přítomnost embrya.

Následující gynekologické prohlídky

Po celou dobu těhotenství budete docházet na pravidelné kontroly. Zpočátku se bude jednat o kontroly měsíční – interval návštěv u vašeho gynekologa se ale bude zkracovat. Na konci těhotenství již budete docházet na týdenní kontroly, kdy se v posledních týdnech chodí do nemocnice, kde budete chtít rodit.

Co zahrnuje běžná gynekologická prohlídka:

The pregnant woman who has an examination

  • měření krevního tlaku a pulsu
  • odběr moči a kontrola přítomnosti cukru a bílkovin
  • kontrola váhy
  • ultrazvuk miminka

Co vás čeká v prvním trimestru?

První trimestr zahrnuje první tři měsíce gravidity, které jsou podle odborníků ty nejdůležitější a zároveň i nejrizikovější. Během prvního trimestru podstoupíte odběr krve, který se provádí cca měsíc od první kontroly. Díky tomu se zjistí vaše krevní skupina a zároveň se potvrdí nebo vyvrátí, zda netrpíte některou z nemocí (žloutenka typu B, AIDS, syfilis).

Prvotrimestrální screening a velký ultrazvuk

Další vyšetření, které čeká každou maminku, je tzv. tripple test neboli prvotrimestrální screening, který se provádí v 16. týdnu těhotenství. Jeho cílem je vyloučit odchylky ve stavbě těla plodu a stanovit možné riziko výskytu nenormálních počtů chromozomů. Toto vyšetření zpravidla neprovádí ošetřující gynekolog, ale těhotná žena bývá poslána za specialistou.

Velký ultrazvuk probíhá mezi 20. a 22. týdnem, kdy se kontroluje správný růst miminka. K tomuto vyšetření bývají rovněž poprvé přizváni i rodinní příslušníci. Další velký ultrazvuk probíhá mezi 30. a 32. týdnem těhotenství. Tady se kontroluje poloha plodu, měří se jeho jednotlivé části, určuje se množství plodové vody a rovněž se posuzuje stav placenty.

Těhotenská cukrovka

Vyšetření na těhotenskou cukrovku nebývalo ještě do nedávné doby mezi maminkami příliš populární. Mohla za co nepříjemná chuť nápoje, který musely těhotné ženy vypít. V současné době už toto vyšetření nepředstavuje takového strašáka. Orální glukózový toleranční test se provádí mezi 24-28 týdnem těhotenství. V případě, kdy je u maminky větší riziko cukrovky, se test provádí v 1. trimestru a následně je opakován ve 2. trimestru.

 

 

 

 

Město pro děti