Třetí trimestr těhotenství

5.12.2016

Tak, konečně je to tady! Cílová rovinka vašeho těhotenství! Bříško již máte pěkně kulaté, na toaletu odbíháte každých pět minut a do schodů se vlečete s čím dál větší námahou. Došla jste až dráze třetího trimestru těhotenství, který začíná 27. týdnem a končí porodem – ať už v termínu, po termínu nebo vyvolávaně. Ačkoli se již nemůžete dočkat svého miminka, které v bříšku cítíte stále více, na druhou stranu vás děsí samotný závěr celého těhotenství – porod. Začínáte uvažovat nad přípravou věcí do porodnice, pořizujete výbavičku pro miminko a chystáte pokojíček, který se stane jeho zázemím.

Vývoj miminka jde do fináletreti-trimestr-telo-clanku

Zajímá vás, jak se daří vašemu miminku? Co prožívá právě v tomto období a co se mu ve třetím trimestru vyvíjí? V posledních měsících vašeho těhotenství prochází plod výrazným a velice rychlým vývojem – především pak dochází k vývoji jeho mozku. Dochází k jeho zvětšení a dokáže již reagovat na zvuky, které slyší kolem sebe. Vytváří se mozkové a nervové obaly. Určitě nesmíme zapomenout zmínit rapidní a velice důležitý rozvoj plic a tvorbu surfaktantu – díky tomu se bude moci vaše miminko po porodu nadechnout. Miminku se v závěru těhotenství vyvíjí sluch, chuť, hmat i zrak.

Přibírání na váze se zpomaluje

Pokud se děsíte pro svůj příbytek na váze, pak vás určitě uklidní fakt, že ve třetím trimestru už tolik nepřiberete – zvyšování váhy se totiž v tomto období zpomaluje a u mnoha maminek se dokonce zastaví úplně. Možná ještě zaznamenáte výkyvy způsobené plodovou vodou, jejíž množství se mění díky tomu, že ji miminko i pije. Nebojte se – čím více se bude porod blížit, tím více bude vody ubývat.

Přetočení miminka hlavičkou dolů

V posledním trimestru těhotenství dochází k přetočení miminka hlavičkou dolů, čímž se připravuje na porod přirozenou cestou. Může se stát, že se miminko samo od sebe nepřetočí – v takovém případě se lékař snaží jej otočit, aby nebylo otočeno koncem pánevním. Pokud se miminko nepodaří, nastávají dvě možnosti: buď dojde k porodu koncem pánevním, nebo se přistupuje k císařskému řezu.

Město pro děti