Zhoršila se vám pleť v těhotenství? Víme, co pomůže!

1.11.2017

Těhotenství patří jak k nejkrásnějším, tak k nejnáročnějším obdobím v životě ženy. V organismu dochází k řadě různých  metabolických, hormonálních a dalších procesů, které mimo jiné ovlivňují stav pleti. Zatímco některé nastávající maminky se pyšní krásnější pletí než před početím, jiné se potýkají se zhoršením pleti. Patříte mezi nešťastnice, kterým těhotenství přineslo návrat pubertálního akné? Nebo vás postihla tzv. melasma známá též jako těhotenská maska? Máme pro vás několik tipů, jak vaše kožní potíže vyřešit.

Těhotenské akné

Zvýšená produkce mazových žláz mívá za důsledek vznik akné, jehož výskyt bývá obvyklý v pubertě. V těhotenství se ženy s akné potýkají zvláště ve druhém trimestru.

Jak zatočit s akné?

Chcete-li zlepšit stav aknózní pleti v těhotenství, pomohou vám speciální kosmetické přípravky bez obsahu alkoholu. Ten totiž může pleť dráždit a  vést ke zvýšení produkce mazu. Proti akné je skvělým pomocníkem třeba krém s kyselinou azelaovou. Doporučit lze také přípravky jako např. Sérum Dermopurifyer Eucerin. V některých případech se lze akné v těhotenství zbavit díky hormonální antikoncepci. Samozřejmě se jedná o řešení, které nezkoušejte bez konzultace s vaším gynekologem. Ten vám předepíše nejšetrnější hormonální antikoncepci, jejíž účinky nebudou mít negativní vliv na plod.

Nepěkná melasma

Melasma je onemocnění označované též jako těhotenská maska nebo chloasma gravidarum. Projevuje se tvorbou tmavých skvrn na pokožce. Především se objevují v obličeji, někdy i na dalších částech těla. Jedná se tedy o hyperpigmentaci, která postihuje až 90% těhotných žen. Za vznik melasmy může nadměrná tvorba melaninu.

Co si počít s melasmou?

Zpravidla melasma po porodu sama postupně zmizí. U některých žen však přetrvává i několik měsíců až let. Chcete-li těhotenskou masku zmírnit, vyhněte se dlouhému pobytu na slunci. Pomohou vám také některé kosmetické přípravky (např. depigmentační krém Even Brighter od Eucerin). Jestliže melasma přetrvává dlouhodobě i po porodu a zmírňující opatření nedostačují, odstraňuje se pigment např. laserem.

 

Město pro děti