Zaostřeno na stravu pro batolata: víte, co všechno jsou jen povídačky?

30.10.2017

Na stravu batolat je velmi často kladen velký důraz. Na internetu narazíte na nespočet diskuzí, ve kterých se maminky rozdělují na dva tábory: první z nich jsou příručkové maminky, které nedají dopustit na nic, co se píše v moudrých knihách. A druhé jsou maminky, které vědí, že ne všechno se musí nutně hrotit.

Není všechno zlato…

Máte doma batole? V tom případě určitě mimo jiné řešíte i jeho stravu. Pokud chcete poradit, nakouknete do nějaké diskuze, ale pak jste z toho v rozpacích. Některé rady totiž jednu věc doporučí a jiné ji naopak zakážou. O batolecí stravě navíc často kolují nejrůznější mýty a povídačky. Skvěle se na to hodí jedno známé rčení: není všechno zlato, co se třpytí.

Mýtus: mléko a mléčné výrobky nejsou pro děti vhodné

Také jste někdy zaslechli nebo se dočetli, že mléko není pro tak malé děti vhodné? Že je zahleňuje? V tom případě jste se setkali s jedním z velmi častých mýtů. Opak je totiž v tomto případě pravdou: mléko a mléčné výrobky jsou pro nás důležité, především pak z toho důvodu, že obsahují hodně vápníku a nutričně důležité bílkoviny, které si naše tělo samo nevytvoří.

Mýtus: když dítě něco nechce jíst, nemusíme mu to dávat

Děti jsou hodně vybíravé, to je dávno známý fakt. Často se proto stává, že když dáte dítko ochutnat něco nového, zatváří se na to kysele nebo to rovnou vyplivne. Maminky jsou pak toho názoru, že když to dítko jíst nechce, tak mu to přece nebudou nutit a danou věc třeba ani podruhé nezkusí. A to je chyba. Děti takhle reagují automaticky, kdy jsou v oblasti jídla na pozoru před vším novým. Určitě to tedy zkuste několikrát, ať společně tuhle bariéru překonáte.

Mýtus: děti musí jíst nízkotučné potraviny, aby nebyly tlusté

Tak tohle je opravdu hloupost. Dítěti naopak musíte pro jeho správný vývoj zajistit přísun všech základních živin. Odborníci se shodují na tom, že by se děti do dvou let v příjmu tuků vůbec neměly omezovat.

Mýtus: od jednoho roku může dítě jíst úplně všechno

Pro spoustu maminek je hranice jednoho roku jakýmsi odrazovým můstkem, kdy jsou toho názoru, že takhle staré děti už mohou jíst prakticky cokoli. A víte co? Není to pravda. I když už je dítěti jeden rok, neměli byste jej například často krmit uzeninami a párky. Čas od času ničemu neuškodíte, ale základem jídelníčku by tyhle „dospělácké“ pochutiny být neměly – ať už je dítěti rok nebo třeba tři.

Město pro děti