Slovní spojení plodová voda je známé snad každé budoucí mamince. O existenci tohoto pojmu samozřejmě vědí i netěhotné ženy, ovšem jen málokterou z nich někdy napadne, aby se zajímala o její význam. A co vy? Víte, co je to plodová voda? Víte, k čemu slouží? Pokud jen vrtíte hlavou, rozhodně uděláte dobře, když si o plodové vodě v dnešním článku něco přečtete.
Co je plodová voda?
Plodová voda představuje zázemí každého miminka. Má cca 37 °C a žádné miminko si na pobyt v ní nemůže stěžovat – je v ní přece příjemně teploučko! Skládá ze z 98,7 % vody, 0,3 % bílkovin, 0,3% glukózy a 0,7 % močoviny. Mimo jiné obsahuje i kreatin a minerální látky.
K čemu slouží?
Primárním úkolem plodové vody je zajistit miminku ochranné prostředí, ve kterém stráví celé období těhotenství. Zajišťuje mu dostatek volnosti pro pohyb, chrání jej před úrazy způsobené vnějšími nárazy i možným tlakem. Plodová voda má zároveň za úkol ochránit placentu před útlakem.
Jak vypadá?
Plodová voda bývá zpočátku úplně čirá. Jak ale těhotenství postupuje, začíná se zbarvovat do mléčného odstínu. Plodová voda nesmí být zakalená nebo více zbarvená, protože by to mohlo znamenat, že miminku hrozí nějaké nebezpečí. Jakmile dojde ke zkalení plodové vody, bývá zpravidla těhotenství ukončeno a porod proveden císařským řezem.
Ani málo, ani moc
Co se plodové vody týče, nemělo by jí být ani málo, ani naopak příliš mnoho. V případě malého množství plodové vody je vývoj miminka dokončen v omezeném prostoru, navíc je miminko nuceno zůstat v pro něho nepřirozené poloze, díky čemuž jsou častí vrozené luxace kyčelních kloubů, vrozené vady končetin nebo vrozené vady páteře. Kromě toho maminka velmi citlivě a bolestivě vnímá každý pohyb svého miminka.
Naopak ani příliš velké množství plodové vody není žádoucí. Nejenže pak mají maminky viditelně větší bříško a logicky se zvyšuje i jeho hmotnost, ale zároveň jsou méně citelné pohyby miminka, které má v bříšku opravdu spoustu prostoru. Navíc jsou díky velkému množství plodové vody hůře slyšet ozvy miminka.