Máme doma předčasně narozené miminko: jakou péči potřebuje?

17.12.2017

Každá budoucí maminka si přeje, aby bylo její miminko zdravé, aby bylo v pořádku a aby se v bříšku dopeklo po dostatečně dlouhou dobu. Jenže příroda to mnohdy zařídí úplně jinak a na svět přichází nedonošené děti. Nedonošená miminka jsou tak maličká a křehká, vyžadují si daleko více péče a lásky.

Když miminko přijde na svět dříve

Předčasná miminka jsou ta miminka, která se narodí mezi 24-37 týdnem. Nutno dodat, že není nedonošeňátko jako nedonošeňátko. Lékaři podle týdne těhotenství, ve kterém došlo k porodu, dělí nedonošené děti na čtyři stupně: lehce nedonošené, středně nedonošené, těžce nedonošené a extrémně nedonošené. Nejdůležitějším ukazatelem je porodní hmotnost děťátka, která se dělí na velmi nízkou v rozmezí od 1500-2499 g a na extrémně nízkou, která je dokonce 999 g a méně.

Zdravotní potíže předčasně narozených dětí

Předčasně narozené děti jsou velice křehké, a čím dříve se narodí, tím větší je u nich riziko možných komplikací. Nejčastější jsou potíže dýchacího systému – syndrom dechové tísně odkáže miminka na přístroj zlepšující dýchání. Často je miminkům dána intubace. Mezi další komplikace u novorozených dětí jsou střevní potíže, řídnutí kostí, snížená funkce srdce, kolísání hodnot krevního cukru nebo infekce.

Jak se starat o předčasňátko?

Pokud to příroda rozhodne tak, že vaše miminko přijde na svět daleko dříve, nežli bylo v plánu, měli byste vědět, jak se o toho malého drobečka postarat. Maminkám je často doporučována metoda klokánkování. Jedná se o metodu, kdy se miminko pod dohledem personálu položí na holou kůži maminky či tatínka a přikryto dekou. Klokánkování pozitivně působí jak na psychický, tak i na fyzický vývoj miminka. Předčasně narozené děti se doporučuje hodně chovat a hladit, vyjadřovat jim lásku doteky a co možná nejčastěji kojit.

Město pro děti