Kontaktní čočky pro děti rozhodně nejsou tabu!

15.12.2017

Potýká se vaše dítko s oční vadou a ne a ne si zvyknout na brýle, bez kterých se ale neobejde? Rozšiřte si obzory přečtením dnešního článku z naší série věnované právě kontaktním čočkám. Jste přesvědčeni, že nošení brýlí je pro děti jedinou alternativou, jak korigovat jejich oční vadu? Pak rozhodně neustávejte ve čtení…

Děti a kontaktní čočky, dejte jim zelenou!

Možná se budete divit, ale i v dnešní době, kdy jsou brýle doslova módním trendem a i malé děti je dokáží nosit pyšně a pěknými obroučkami se i rády pochlubí, jim mohou zbytečně snižovat sebevědomí. Moderní výzkumy dokonce potvrzují, že si děti s brýlemi méně věří, a to nejen v kolektivu, ale také při sportování. Takže pokud právě vaše dítko patří do skupiny méně sebevědomých jedinců a za své brýle se stydí, kontaktní čočky by pro něj mohly být řešením.

Od kolika let mohou děti kontaktní čočky nosit?

Velmi častý dotaz na dětské kontaktní čočky padá právě na konkrétní věk, ten však zdaleka není jediným kritériem. Záleží zejména na schopnosti dítěte uvědomit si, co nošení čoček obnáší. Nejedná se pouze o schopnost čočky nasadit a vyjmout z oka, ale také jde o správné hygienické návyky, které jsou pro pohodlné a zdravé používání čoček zásadní. Doporučujeme odbornou konzultaci s očním lékařem, ten také provede první nasazení čoček a podrobně představí i správnou péči o ně. Na základě letitých zkušeností lze říct, že přibližně od osmého roku věku děti manipulaci s čočkami zvládají bez problémů.

Jaké čočky pro děti vybrat?

Předně je třeba říct, že neexistují žádné speciální dětské čočky. Děti tedy nosí stejné čočky jako dospělí, ale věk by se měl zohledňovat spíše z hlediska hygieny. Péče o čočky měsíční je samozřejmě náročnější než ta o čočky denní, ty jednoduše večer dítko vyhodí, a ráno si pak nasadí čočky nové. Dalším kritériem výběru by pak měla být propustnost kyslíku kontaktní čočky k rohovce oka, v tomto ohledu jsou doporučovány silikon-hydrogelové čočky.

Pozor a citlivé dětské oči!

Mějte na paměti, že dětské oči mají větší zornice a průzračnější čočku než dospělí, dostává se k nim tedy i více UV záření, které může oči poškodit. Také tráví hodně času venku, vystaveni slunečnímu záření, a proto je rozhodně důležité jejich oči chránit kvalitními čočkami s UV filtrem a doplnit je o sluneční brýle.

Tip na závěr: Chcete, aby vaše děti péče o kontaktní čočky bavila? Můžete jim pořídit pěkné pouzdro na čočky s nejrůznějšími motivy, kterým se i rády pochlubí kamarádům :-)

Město pro děti