Jak na správnou hygienu v těhotenství

29.11.2017

Na správnou hygienu bychom měli dbát po celý náš život. V období těhotenství je ale potřeba správné a dostatečné hygieny ještě dvojnásobná, protože se zvyšuje sekrece potních a mazových žláz. Budoucí maminka tak dbá nejen na zdraví své, ale především na zdraví miminka, které s láskou nosí pod svým srdcem.

Pozor na výplachy pochvy

Hodně maminek dělá tu chybu, že ve snaze zůstat tam dole co možná nejčistší provádí poševní výplachy pomocí sprchy. Tahle metoda by se neměla dělat vůbec, protože narušuje přirozené prostředí intimních partií a v těhotenství už vůbec ne. Uvědomte si, že právě pochva je brána k vašemu miminku a vy byste neměli dělat nic, čím byste mu mohli nějakým způsobem ublížit.

Žádná horká vana

Užívali jste si před těhotenstvím příjemné koupele v horké vaně? Rády jste se naložili do vyhřáté vody, která byla skutečně teplá? V tom případě během těhotenství na tento luxus zapomeňte. Těhotné ženy by se měly sprchovat vlažnou vodou, případně si dopřát velmi krátkou koupel ve vlažné vodě. Horká voda představuje riziko pro plod: na začátku těhotenství, kdy dochází k vývoji orgánů plodu, by mohlo přehřátí matčina organizmu způsobit vznik rozštěpových vad. Na konci těhotenství, tedy ve třetím trimestru, může zase horká voda vyvolat předčasný porod, především pak u budoucích maminek, kterým předčasný porod hrozí.

A co mycí přípravky?

Těhotné ženy by se v tomto období měly vzdát agresivních mýdel, která narušují přirozenou kyselost jejich intimních míst. Příliš agresivní mycí prostředky nejsou obecně doporučovány obecně, tedy nikoli pouze v těhotenství. Nejlépe uděláte, pokud si při mytí intimních partií vystačíte pouze s čistou vodou. Patříte-li k ženám, které pro svůj dobrý pocit přeci jen nějaký mycí prostředek potřebují, pořiďte si šetrný intimní gel. K dostání jich je několik druhů, určitěji dokážete vybrat.