Moje dítě se ničeho nebojí! Děti se přeci vůbec ničeho nebojí! Jsou to přeci děti! Něco podobného si myslí většina rodičů, kteří zastávají názor, že děti zkrátka neznají strach. Jenže každé dítko v raném věku prochází hned několika fázemi vývoje, během kterých může – ale samozřejmě nemusí, není to povinnost – mít strach z různorodých věcí. Ještě než si snad začnete myslet, že taková dítka jsou jen zbytečně přecitlivělá, dovolíme si dodat jednu důležitou věc: tyhle dětské strachy jsou naprosto normální a představují neodmyslitelnou součást psychického vývoje!
Z čeho mají malé děti nejčastěji strach?
Malé děti jsou sice zvídavé, ale často i hodně bojácné. Už od jejich útlého věku byste si měli stát za tím, že bát se je v pořádku. Nikdy svému dítěti nezakazujte, aby se bálo – vždyť pociťování strachu je dokonce v některých chvílích přímo zdravé! A teď už si pojďme říci, z čeho mají malé děti nejčastěji strach.
· Strach z nového
Neboli strach ze ztráty tělesného kontaktu, prožívají úplně nejmenší děti. Odborníci se shodují na tom, že právě tento strach dítko zažívá po porodu, a právě proto pláče – a jak je známo, pláče drtivá většina novorozených dětí. Tomuhle strachu se vůbec nelze divit, vždyť miminko po tolika měsících opouští známé prostředí a nachází se ve zcela jiném světě. To by se bál snad i dospělý.
· Strach z cizích lidí
Dalším dětským strachem, který přichází cca okolo 8. měsíce, je strach z cizích lidí. Určitě jste si všimli, že vaše miminko začalo plakat, když vidělo někoho nového nebo když si jej někdo cizí vzal do náruče. I tento strach je naprosto normální a patří k vývoji.
· Strach ze samoty
Strach z odloučení sužuje dítko mezi 12-18 měsícem a zpravidla úplně odezní až kolem 2-3 roku. Podle odborníků to má příroda vymyšleno tak, že s pomocí obav dítko díky nově objeveným dovednostem a schopnostem neuteče. I když dítko jednou strach z odloučení překoná, může se stát, že se strach vrátí zpátky. Často se tak děje například po rozvodu rodičů nebo když do rodiny přibude nový sourozenec.