Skvrny na těle v těhotenství – dá se jim předejít?

14.9.2017

Zatímco z obálek maminkovských časopisů se na vás usmívají dokonalé těhulky, jejichž pokožka je krásně hebká a bez jediné chybičky, když se na sebe podíváte do zrcadla, vidíte pravý opak. Nejen v obličeji, ale kdekoli na těle vám vyskakují nejrůznější skvrny a pihy a najednou jich je tolik, že je ani nestíháte počítat. Co se to děje?! A dá se tomu nějak předejít?!

Těhotenství je jedna velká změna

Těhotenství se rovněž říká jiný stav – a rozhodně to není jen tak. Během tohoto období se s vaším tělem budou dít neskutečné změny. K tomu nedomyslitelně patří i změny viditelné na kůži – tzv. hyperpigmentace. S tou se potýká až 90 % těhotných žen, takže pokud se to týká i vás, určitě nevěšte hlavu: nejste v tom totiž sami! Projevuje se různě, prvním viditelným projevem může být ztmavnutí bradavek a prsních dvorců. Důležité je zmínit, že skvrny jednou zmizí. Opravdu.

Když vám tělo flekatí

Vlivem hormonů, které si teď ve vašem těle dělají, co se jim zachce, vám mohou ztmavnout určité části těla. Nejčastěji se jedná o již zmíněné bradavky a prsní dvorce, viditelné změny pigmentace můžete zaznamenat i v okolí řitního otvoru či vnějších rodidel. Někdy jsou tato místa i o několik odstínů tmavší, nežli je přirozená barva vaší pokožky.

Tajemná linea nigra

Další viditelnou změnou na kůži je linea nigra, nebli těhotenská čára na bříšku. Na rozdíl od jiných skvrn není tato čára maminkami tolik haněna, ba naopak ji budoucí maminky považují za ozdobu a krásný důkaz těhotenství. Zajímavostí, kterou nedokážou vysvětlit ani odborníci, je vytvoření této čáry několik měsíců po porodu, když už je miminko dávno na světě.

Jak předejít skvrnám?

Žádná maminka netouží po tom, aby byla flekatá od hlavy až k patě. Ptáte-li se, zda se dá vzniku skvrn v těhotenství nějak předejít, můžeme vám doporučit omezit pobyt na sluníčku. Vliv slunečního záření má výrazný vliv na pigmentaci u těhotných žen. Mazejte se krémem s ochranným faktorem 50+ a mezi 11 až 15 hodinou choďte na sluníčko jen v nutných případech.

Město pro děti