Pánské bundy – jak si vybrat tu pravou?

13.9.2017

V chladnějších měsících symbolizují pánské bundy nezbytnost. Poskytnou vám potřebný komfort, ochranu před deštěm i zimou, a navíc vám ještě budou slušet. Jelikož na trhu najdete obrovské množství nejrůznějších modelů, přichází na řadu otázka, jak si vlastně nejlépe vybrat tu pravou bundu?

Kabát vs. bunda

Jako úplně první byste si měli ujasnit, zda si chcete pořídit kabát nebo bundu. Kabát působí elegantnějším dojmem, a navíc se jedná o jedinou správnou volbu v případě, kdy si obléknete oblek.  Na druhou stranu cena kvalitních kabátů se mnohdy dokáže vyšplhat poměrně vysoko. Bundy symbolizují více univerzální kousek vhodný pro každodenní nošení, pokud si na elegantní a formální oblečení příliš nepotrpíte.

A řídit se můžete pochopitelně i aktuálními trendy. Možná vás třeba zaujme i trend pánských overalů. Jak to vypadá? To se dozvíte v TOMTO článku.

Pánské bundy – rozlišujte střih i materiál

Pánských bund pochopitelně existuje velké množství. Jednotlivé varianty se liší nejen svým vzhledem, kterého si všímáte na první pohled, ale i střihem nebo použitým materiálem. Jiný model se hodí pro teplejší jarní měsíce a jinou variantu zase zvolíte v sychravých podzimních dnech.

Roční období hraje roli

Jako první si tedy ujasněte, v jakých měsících budete bundu převážně nosit. Tomu bude odpovídat i její zateplení. Bundy na jaro nebo podzim obvykle seženete bez podšívky. Vyrábí se zpravidla v lehkých variantách, pochopitelně nesmí chybět ani kapuce.

V případě, že sháníte naopak bundu na zimu, již se bez podšívky neobejdete. Právě ta totiž zajistí tepelnou izolaci mezi vaším tělem a venkovními mrazivými teplotami. U pánských bund je rovněž třeba myslet na fakt, že toto pohlaví neholduje nejrůznějším taškám nebo brašnám. I z toho důvodu volte raději takovou bundu, která disponuje dostatečným množstvím kapes pro uskladnění všech vašich nezbytností.

Přírodní nebo umělá

Dalším důležitým faktorem u pánských bund je i použitý materiál. Na výběr máte víceméně dvě možnosti. Buď vsadíte na přírodní materiály nebo ty umělé. Do první zmíněné kategorie zařadíme převážně kožené bundy. Ty svému nositeli zajišťují dokonalý komfort, vypadají stylově, a navíc jsou i v přírodních neutrálních barvách, které muži většinou upřednostňují před těmi zářivými. Nevýhodou je fakt, že si za pravou kůži připlatíte. A ne zrovna málo.

Někteří navíc mohou řešit i etickou stránku věci. V tom případě si můžete koupit napodobeninu kůže, která je od té pravé na první pohled skoro k nerozeznání. Více si můžete přečíst třeba ZDE.

Alternativu ke koženým bundám symbolizují bundy z látky umělé. Obvykle se přitom právě u bund setkáte s nylonem nebo polyesterem. Jedná se o hřejivé materiály, u kterých se nemusíte obávat prochladnutí. A nechybí ani prošívaná podšívka. Takové bundy přitom pochopitelně seženete levněji než první variantu. Rovněž jsou rozšířenější, a proto si můžete pečlivě vybrat takovou bundu, která vám po všech stránkách sedne.

Střih podle postavy

Zřejmě posledním důležitým rozhodujícím faktorem při výběru pánské bundy je její střih. Většinou se bundy pro toto pohlaví vyrábějí ve volném střihu, ve kterém jednoduše schováte nějaká ta kila navíc. Poslední dobou se však poměrně rozmohl takzvaný slim fit střih, který naopak vaši postavu zdůrazní. Ten se hodí pro všechny, kteří chtějí, aby je bunda přesně obepínala.

Kde si bundu koupit

Nyní byste již měli mít konkrétnější představu o tom, na co si dát při výběru nové bundy pozor. Dále již přichází na řadu pouze otázka, kde vlastně tento druh oděvu nejlépe pořídit. Na výběr přitom máte dvě varianty. Buď vsadíte na pohodlné objednání z pohodlí domova nebo se vydáte do nejbližšího kamenného obchodu a bundu si sami vyzkoušíte.

Pozor na velikost

V případě, že budete bundu objednávat z internetu, dávejte si vždy pozor na správný výběr velikosti. Ve většině e-shopů přitom najdete velikostní kalkulačku, která vám napoví. Každopádně lze doporučit si nejprve změřit obvod hrudníku, pasu a boků a následně si v tabulce najít, která velikost těmto rozměrům odpovídá. Pokud se nestrefíte přesně do jedné konkrétní velikosti, vyberte vždy tu nejbližší.

Město pro děti