Preeklampsie v těhotenství

22.5.2017

Preeklampsie je strašák každé nastávající maminky. Toto onemocnění postihuje pouze ženy v těhotenství a kromě maminek děsí i gynekology. Příčiny vzniku preeklampsie nejsou přesně známé. Toto onemocnění se nesmí podcenit a maminky s touto nemocí musí být pod přísným a pravidelným lékařským dozorem. Neléčená preeklampsie může na životě a zdraví poškodit matku i plod.

Ohrožené maminky

Preeklampsie postihuje 6-8% těhotných žen. Rizikovější jsou nastávající maminky mladší 20ti let a starší 40ti let. Rizikovější jsou první těhotenství a také vícečetná těhotenství. Jestliže nastávající maminka prodělala toto onemocnění během prvního těhotenství, je velká pravděpodobnost, že u dalšího těhotenství se nemoc vyskytne opětovně. Dále je větší pravděpodobnost, že se nemoc vyskytne u žen s vysokým krevním tlakem, u žen s cukrovkou nebo nadváhou či při onemocnění ledvin.

Příznaky preeklampsie

Toto onemocnění se dá poměrně včas podchytit při pravidelných vyšetřeních na kontrolách u lékaře během těhotenství. Jedná se o krevní odběry, odběry moči a měření krevního tlaku. Preeklampsie se nejčastěji rozvíjí v druhém trimestru a nezávažnější bývá ke konci těhotenství. Mezi příznaky a průvodní znaky preeklampsie patří:

 

  • Vysoký krevní tlak
  • Zvýšené množství bílkoviny v moči
  • Otoky, zejména obličeje a rukou
  • Neklid, podrážděnost
  • Poruchy zraku, zejména rozostřené vidění
  • Zvracení a mdloby
  • Příliš velké přírůstky na váze

Jakékoli ze zmíněných příznaků je nutné konzultovat s lékařem.

Léčba preeklampsie

Samotná preeklampsie se během těhotenství vyléčit nedá, jediným definitivním řešením je porod. Po zjištění preeklampsie je nastávající maminka hospitalizována v nemocnici a velmi bedlivě hlídaná a monitorovaná. Preeklampsie se může vyvinout v HELP syndrom a následně v nejzávažnější formu, kterou je eklampsie. Tento stav musí být neodkladně řešen císařským řezem a těhotenství je tím ukončeno.

Město pro děti