Když na sebe děti žárlí, aneb jak vyřešit sourozeneckou žárlivost?

20.5.2017

Ačkoli si rodiče přejí, aby spolu jejich ratolesti vycházely a měly se rády, ne vždy jim život připraví takový scénář. Mnoho rodičů tak u dětí řeší žárlivost, kdy starší sourozenec žárlí na mladšího. Dochází k tomu ve chvíli, kdy starší dítko získá sourozence. Pokud si myslíte, že zrovna vaše dítko žárlivosti nepodlehne, vyvedeme vás z omylu. Podle statistik i názorů odborníků na slovo vzatých totiž žárlí všechny děti.

Žárlivost je třeba řešit

Když se nad tím zamyslíte, přijde na to, že je to vcelku logické. Až do příchodu nového sourozence mělo starší dítě všechny členy rodiny jen pro sebe. Bylo středem pozornosti, dostávalo se mu veškeré lásky. Teď je to ale jinak. Najednou už se musí dělit nejen o lásku rodičů či babiček, ale přichází i o velkou část pozornosti. Není se tak čemu divit, že se dítko cítí ohroženě a reaguje na to po svém. Vždyť ono to ani jinak neumí.

Jak ji poznáte?

Možná si projevů žárlivosti v prvních chvílích nevšimnete. Ačkoli je pravda, že žárlí všechny děti, zároveň platí, že své pocity projevují jinak. Některé to dávají najevo více a jiné naopak méně. Starší sourozenci tak vědomě těm mladších ubližují – tahají je za vlásky, štípou je, koušou nebo bouchnou s hračkou. Často jim i berou flašku s mlékem, protože to zaručeně vyvolá pláč. Mezi projevy žárlivosti ale nemusí patřit jen fyzické ubližování tomu druhému. Často se stává, že se starší dítka začnou počůrávat nebo se jim zhorší řeč.

Co s tím?!

Pokud jste zaznamenali, že vaše starší dítě na to mladší žárlí, zakročte co nejdříve. Rozhodně ale dítko netrestejte fyzickými tresty, to by mohlo danou situaci ještě zhoršit. Určitě je na místě, abyste si s dítětem promluvili. Vezměte si jej stranou, ať vás má zase jenom pro sebe a řekněte mu, že nemusí na miminko žárlit. Vysvětlete mu, že je teď starší bráška/sestřička a je jeho úkolem miminko chránit a bránit. Najděte si na dítě více času, nechte si pomoci od ostatních členů rodiny, kteří mohou miminko na chvilku pohlídat a vy tak můžete se starším zajít třeba na hřiště nebo do cukrárny.

 

Město pro děti