Jak se zachovat, když má dítě ke kroužku odpor?

24.5.2017

Zaplnit volný čas dítěte nějakým zajímavým kroužkem je určitě dobrý nápad. V současné době lze vybírat z několika desítek volnočasových aktivit, které jsou určené pro děti různorodých věkových kategorií. Rodiče tak často již v útlém věku přihlásí svá dítka minimálně do jednoho takového kroužku. Ačkoli tak jednají s dobrým úmyslem, ne vždy jsou děti z jejich volby nadšené.

Dítě nechce chodit do kroužku: co teď?!

Zatímco ještě před několika týdny se dítě do kroužku těšilo a rádo tam chodilo, teď zničehonic přišel zlom. Jakmile nastane čas k odjezdu, dítko se začne vztekat a předvádět hysterické scény, že tam prostě nechce. Jak se máte jakožto rodič v takové chvíli zachovat? Je rozumné dítě nutit a tlačit na něho, nebo jak postupovat správně?

·         Netlačte na pilu

Představte si situaci, kdy se chystáte dítě odvézt do kroužku, časově to máte jen tak tak a dítko se vám najednou šprajcne. Postaví si hlavu, že nikam nejede a začne vám dělat scény. Vy se zoufalým pohledem na hodinky usoudíte, že na tohle opravdu nemáte čas a musíte ihned vyrazit.  Proto ho popadnete za ruku a násilím odvlečete do auta. Ačkoliv tímto jednáním dosáhnete svého, rozhodně to není to nejlepší, co v danou chvíli můžete udělat.

·         Nutit dítě nemá smysl

Nutit dítě k tomu, aby do kroužku i přes svůj odpor, určitě není dobrý nápad. Jak by se to líbilo vám, kdyby vás někdo do něčeho tlačil? Čím více budete své dítě nutit, tím více v něm akorát podpoříte odpor k dané činnosti a ve finále vlastně vůbec ničemu nepomůžete. Místo toho si s dítkem v klidu sedněte a promluvte si, co mu na kroužku vadí a proč tam vlastně nechce chodit. Pokud na to půjdete s klidným přístupem, určitě se vám podaří zjistit, v čem je zakopaný pes.

·         Najděte jinou alternativu

Jestliže dospějete k názoru, že je s daným kroužkem jednou provždy šmitec, snažte se společně s dítětem přijít na jiný způsob řešení. Tentokrát ho do výběru kroužku zapojte a nechte jej, aby si samo vybralo takovou volnočasovou aktivitu, která ho bude bavit. Ohlížet se samozřejmě můžete i na vaše finanční možnosti či na možnosti dopravy, protože ne všechny kroužky musíte mít nutně poblíž vašeho bydliště.

 

 

Město pro děti