Angličtina pro nejmenší – začněte co nejdřív!

25.5.2017

Je angličtina pro nejmenší, tedy děti od zhruba 4 let, dobrý nápad? Učit dítě cizí řeči už od batolecího věku nebo raději počkat do školy? To jsou otázky, které si klade velké množství rodičů. Pojďme se podívat na názorný příklad, který vám možná dá odpověď. „Hello David, how are you?“, „I`m happy“, „Oh, really? That’s great! And what is this? Is it a ball?“, „Yes, ball. It’s blue ball!“. Takhle krásně a jednoduše může probíhat konverzace mezi lektorem angličtiny a jeho čtyřletým studentíkem. A nenechte se pomýlit. Nejde o dítě z bilingvní rodiny. Možná pro vás bude překvapením, že takto pohotově a samozřejmě dokáže reagovat téměř každý předškolák, který se alespoň chvíli s angličtinou setkává.

Jazykové školy, které se specializují na práci s dětmi často na rodiče apelují, aby své děti dávali do kurzu už opravdu od raného věku. A překvapivě za tím není jen touha po větším zisku. Je prokázáno, že děti zhruba do 6-7 let věku jsou schopny cizí řeč absorbovat tou nepřirozenější formou, tedy stejně, jako řeč mateřskou. Pouhým náslechem mluvené řeči, interakcí s lektorem, prostřednictvím sledování anglických videí a hraním her, jsou děti schopny se během prvního roku studia naučit desítky slov v aktivní formě a další desítky slov, slovních spojení či dokonce vět v pasivní podobě. Děti se tedy už například mezi čtvrtým a pátým rokem života dokáží naučit porozumět základním anglickým frázím, během pár měsíců jsou schopné reagovat na jednoduché pokyny a jsou schopné jednoslovně odpovídat. V dalších letech se pak stále víc rozvíjí jejich aktivní znalost řeči, tedy schopnost samostatně mluvit či odpovídat ve větách. A to vše zcela jednoduše a přirozeně, bez násilného biflování, které všichni známe ze školy. A není právě tohle to, o co při studiu řeči jde především? Naučit se prostřednictvím dané řeči komunikovat s druhým člověkem?

V žádné pozdější etapě lidského života než v předškolním období a snad ještě v první a druhé třídě ZŠ, není lidský mozek schopen takto přirozeného absorbování řeči. To je důvod, proč angličtina pro nejmenší, jako jeden z druhů jazykových kurzů tolik táhne.

 


 

Město pro děti