Příchod dítěte na svět je pro drtivou většinu rodičů jedním z nejkrásnějších milníků v životě. Na druhou stranu patří právě pořízení dítěte mezi náklady, které vám dokážou z rodinného rozpočtu ukrojit nemalou část. Při součtu všech průměrných jednorázových nákladů se celková cifra za dítě během jeho prvního roku života blíží 90 000 Kč.
Do této částky ovšem nejsou započítány pravidelné měsíční výdaje ani finance spojené se zařizováním dětského pokoje. Jak takový pokoj zařídit, aby respektoval osobnost dítěte a zároveň mu zajistil maximální komfort a bezpečí? To bude součástí následujících řádků.
Krok č. 1: Na nákupu nábytku nešetřete
Kvalitní dřevěný nábytek rozhodně nepatří mezi levnou záležitost. Pokud se ale rozhodnete pro jeho pořízení, rozhodně vás to nebude v budoucnu mrzet. Kvalita se odrazí v dlouhé životnosti a dítko s nábytkem vyroste až do školního či studentského věku.
Navíc máte jistotu, že bude nábytek bezpečný a nebudou se z něj odlupovat například lišty, které mohou ohrozit zdraví i život dítěte. Pokud vám přeci jen na kvalitní dřevěný nábytek nějaká ta tisícovka chybí, jeví se jako vhodná alternativa třeba půjčka bez potvrzení příjmu, kterou nabízí řada nebankovních společností.
Krok č. 2: Pozor na sklo a ostré hrany
Ze statistik získaných v rámci projektu Dětství bez úrazů vyplývá, že poranění způsobená ostrými hranami a předměty představují jednu z nejčastějších příčin úrazů dětí v domácnosti. Při výběru nábytku se proto zaměřte na jeho hrany a materiálové výplně. Pokud je to alespoň trochu možné, vybírejte oválné typy nábytkových soustav s minimem rohů a ostrých hran, o které by se mohlo dítě poranit.
V opačném případě si pořiďte plastové kryty na rohy. Nábytek také odpovídajícím způsobem zatižte nebo přimontujte ke zdi, aby jej na sebe nemohlo dítě převrhnout. Pozornost věnujte také výplním jednotlivých skříní. Skleněné tabule se mohou rozbít a opět způsobit nepříjemná zranění.
Krok č. 3: Pozor na podlahové krytiny
Drtivá většina dětských pokojů je vybavena kobercem, který je příjemný na dotek, brání pronikání chladu z podlahy a představuje jednu z cenově přijatelných alternativ. I zde je však potřeba vybírat koberce z kvalitních textilií a vláken.
V případě špatného výběru může dojít k nepěkným popáleninám a odřeninám a koberec příliš dlouho nevydrží. Sázejte proto na nákup koberce s delším vlasem nebo jej alespoň po nezbytně nutnou dobu opatřete speciálními umělohmotnými podložkami, které zabraňují vzniku úrazů.
Krok č. 4: Pozor na elektřinu a spotřebiče
Ani dětský pokoj se samozřejmě neobejde bez nejrůznějších lampiček, spotřebičů a především zásuvek. I ty mohou být ale pro dítka nebezpečná. Proto je důležité opatřit je vhodnými zástrčkami, které zabrání úrazům.
Okna doporučujeme zajistit řetízky, jež mají bránit dítěti v jejich otevření a případným tragickým událostem. Do oken můžete pořídit i síť proti otravnému hmyzu, která může zachránit život dítěte, které trpí alergií na vosí či jiné bodnutí.