Konečná fáze těhotenství pro budoucí maminku představuje nejen obrovskou radost, že již brzy bude mít svého milovaného drobečka konečně v náručí, ale často i nepříjemné stavy způsobené bolestmi, které jsou přisuzovány poslíčkům. Těm se v těhotenství nevyhne většina žen a ty, které s nimi mají svou vlastní zkušenost, o nich nemluví zrovna v růžových barvách.
Co jsou poslíčci?
Především prvorodičky bez předchozích zkušeností mohou náhlé bolesti hodně překvapit, zaskočit a logicky i vyděsit. Braxton-Hicksovy kontrakce dávají jasně najevo, že se tělo připravuje na porod. Na jednu stranu mohou budoucí maminku uklidnit, že se něco děje a miminko se připravuje na svůj příchod na svět. Na stranu druhou poslíčci představují stavy, ve kterých ženám není zrovna nejlépe.
První poslíčci se mnohdy objevují již kolem 6-7 týdnu těhotenství, kdy je drtivá většina maminek ani nezaznamená. Citelnější jsou pak od 20. týdne těhotenství, kdy se projevují lehkou bolestí bříška a jeho ztvrdnutím. Tělo se prostřednictvím těchto cvičných kontrakcí připravuje na skutečný porod. Nutno dodat, že poslíčci nemohou způsobit porod miminka, takže když se objeví, nemusí budoucí maminka hned plašit.
Poslíčci nebo kontrakce?!
Asi každou těhulku napadne otázka: jak rozliším poslíčky od kontrakcí? Některé dokonce samy sebe přistihnou při obavách, zda to vůbec poznají. Největší rozdíl mezi poslíčky a kontrakcemi je v jejich pravidelnosti. Zatímco poslíčci se objevují nepravidelně, kontrakce se vrací pravidelně a nabírají na intenzitě. Rozlišit se dají i podle stupně bolesti, kdy poslíčci sice bolí, ale skutečné kontrakce pak bolí mnohonásobně více. Babská rada na rozeznání poslíčků od kontrakcí zní: naložte se do horké vany, když bolesti ustoupí, šlo o poslíčky. Když naopak zesílí, jde o kontrakce.
Co poslíčky způsobuje?
Možná vás zajímá, zda poslíčci přijdou nečekaně a naprosto samy od sebe, nebo jestli si je nějakou aktivitou náhodou nevyvoláte samy. Pravdivé jsou obě varianty. Přijít tak mohou samy od sebe, ale způsobit je může i sex, nadměrná fyzická aktivita, zvedání těžkých věcí, plný močový měchýř nebo když si budete delší dobu hladit bříško.