Péče o poranění vzniklá během porodu

13.8.2017

Porod je nejnáročnějším, ale zároveň i nejkrásnějším zakončením celého těhotenství. Ačkoli na jeho samotném cíli získáte to ze všeho nejcennější – vaše miminko – může vám radost a štěstí pokazit nepříjemné a především bolestivé poranění. Tomu se během porodu dokáže vyhnout jen malé procento rodiček. Zatímco některé ženy utrpí jen drobnější poranění, u jiných rodiček je to horší. A daleko bolestivější.

Natržení, nástřih a následné šití

Natržení rodidel je u porodu docela běžná záležitost. Pokud porod probíhá v klidu, na rodičku nikdo nespěchá a není důvod k tomu porod urychlovat, velké procento žen dokáže miminko porodit přirozeně, aniž by se při tom potrhaly. Pak jsou tu ale i případy, kdy ve druhé době porodní dojde k nastřižení hráze – oblasti mezi pochvou a konečníkem – aby se zvětšil poševní otvor. Ačkoli se říká, že nástřih ženy v danou chvíli necítí, spousta z nich by vám potvrdila, že o tom věděly až moc dobře. Nástřih a stejně tak i větší natrhnutí je potřeba zašít, což není zrovna nejpříjemnější.

Péče o poranění

V první řadě je důležité zmínit hygienu. Ta je v případě porodního poranění ze všeho nejdůležitější. Maminky po porodu by proto měly dbát na zvýšenou hygienu, především v šestinedělí, kdy se tělo čistí a zbavuje tzv. očistků – směsice krve, odloučené sliznice, sekretu a plodových obalů. Samozřejmostí je časté vyměňování vložky a rovněž i omývání jizvy po každém použití toalety.

Přírodní oplachy

Spoustě maminkám se osvědčilo spolehnout se na pomoc přírodních složek – konkrétně pak bylinné oplachy. Doporučujeme oplachy z dubové kůry nebo oplachy s příměsí levandulového oleje. A jak často oplach poranění provádět? Minimálně 5x denně, ničemu tím neuškodíte.

Dostatek větrání

Asi jako každá rána potřebuje i jizva po nastřihnutí nebo natržení dostatek vzduchu. Ten je podle mnoha odborníků tím nejlepším léčitelem. Nic tedy nepokazíte, pokud necháte citlivá místa hodně větrat. Po porodu byste měli dát přednost bavlněnému spodnímu prádlu, které větrání podpoří.

 

Město pro děti